ČSA roste počet cestujících i zisk. Loni vydělaly téměř čtvrt miliardy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

ČSA roste počet cestujících i zisk. Loni vydělaly téměř čtvrt miliardy

ČTK

Českým aeroliniím vloni vzrostl meziročně zisk po zdanění o osm procent na 241 milionů korun. Provozní výsledek hospodaření za rok 2016 skončil podle neauditovaných výsledků ziskem 285 milionů koun. Za zlepšením hospodaření stojí mimo jiné oživení poptávky po letecké dopravě a vyšší obsazenost letadel.

V loňském roce přepravily České aerolinie na palubách svých letadel celkem 2,71 milionu cestujících. Z toho na linkách společnosti cestovalo 2,26 milionu cestujících, meziročně o téměř 13 procent více. Dalších více než 444 tisíc cestujících přepravily ČSA na letech pro jiné letecké společnosti, kterým pronajímaly svá letadla. Počet letů se meziročně zvýšil o devět procent na 30 890.

"Na kladném výsledku hospodaření ČSA se podílely vyšší využití letadel meziročně o deset procent, oživení poptávky v Rusku a na Ukrajině zejména ve druhém pololetí 2016, vyšší obsazenost letadel a v neposlední řadě udržení provozních nákladů na loňské úrovni," uvedl předseda představenstva Českých aerolinií Jozef Sinčák.

Jak poznat ženomuže? Krásně hříšné Thajsko loni poprvé navštívilo přes 30 milionů turistů

Hospodaření ČSA se do kladných čísel přehouplo teprve v roce 2015, kdy společnost vydělala 223 milionů korun. V roce 2014 dopravce podle výroční zprávy skončil se ztrátou 631 milionů korun a o rok dříve s téměř miliardovou ztrátou.

Podle Sinčáka může za větší efektivnost ČSA mimo jiné i zjednodušení obchodního modelu a zaměření společnosti na přepravu cestujících do České republiky (incoming), díky čemuž se zvyšuje obsazenost letadel. Ta během loňského roku stoupla o jeden procentní bod na 75,4 procenta.

V současnosti společnost provozuje 17 letadel. Od dubna se jejich počet rozšíří o jeden vrtulový stroj ATR 72, což se odrazí i v mírném nárůstu provozu. Provozní zisk za letošní rok ale podle Sinčáka bude nižší, na úrovni desítek milionů korun. Důvodem je zvýšení cen paliva, pohyb směnných kurzů dolaru, eura a české koruny a v neposlední řadě sílící konkurence.

Unikát Air India - první let kolem světa s ryze ženskou posádkou
Aeroflot je po třech letech v zisku, vydělal 39 miliard rublů
Boeing otevře svou první továrnu v Evropě. V Británii se budou vyrábět ovladače klapek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!