Do Německa jeďte raději autem, piloti Lufthansy zase budou stávkovat | E15.cz

Do Německa jeďte raději autem, piloti Lufthansy zase budou stávkovat

Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem
Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý odborový svaz pilotů VC dnes vyhlásil na 20. a 21. října další stávku v letecké společnosti Lufthansa. Důvodem jsou neshody ohledně důchodů. Protest pocítí i čeští pasažéři, během těchto dnů jsou v plánu desítky spojů mezi Prahou a německými letišti.

Podle odborů stávka začne v pondělí ve 13 hodin a skončí následující den minutu před půlnocí. Dotkne se všech letů Lufthansy se stroji Airbus 320 a Boeing 737.

Podle informací Lufthansy je již jasné, že budou zrušeny dva lety z Prahy do Mnichova v 16:50 SELČ, a to v pondělí a v úterý, tři pondělní lety z Prahy do Frankfurtu (14:05, 18:20 a 19:30 SELČ) a všechny úterní lety na této lince. Opačným směrem nevzlétnou v pondělí i v úterý lety z Mnichova do Prahy v 16:00 SELČ, tři pondělní lety z Frankfurtu (17:10, 18:20 a 22:55 SELČ) a všechny úterní lety z Frankfurtu.

Mluvčí pražského letiště Eva Krajčí upozornila, že situace se může průběžně měnit. „Doporučuji proto sledovat informace přímo na stránkách Lufthansy, kde se pod číslem letu vždy uvádí, zda byl zrušen,“ řekla mluvčí. V pondělí původní rozpis počítal s celkem deseti přílety a deseti odlety na trase Praha-Frankfurt či Praha-Mnichov, totéž platí pro úterý.

Do penze až v šedesáti

Piloti Lufthansy se bouří proti záměru společnosti provést změny v důchodovém programu. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce potřebný věk pro předčasný důchod posunout na 60 let.

Vedení aerolinek svůj krok zdůvodňuje tím, že kvůli silné konkurenci musí šetřit. Na omezení výhod podle firmy přistoupily všechny profesní skupiny kromě pilotů. Svaz VC ale tvrdí, že piloti vykonávají mimořádně odpovědnou práci a kvůli bezpečnosti provozu by měli mít možnost přestat létat, když budou mít pocit, že už na to nestačí.

Nová kolektivní smlouva

Odborová organizace v dnešním oznámení uvedla, že cílem další stávky je nová kolektivní smlouva pro všechny „kokpitové“ zaměstnance letecké společnosti. „Lufthansa bohužel po sedmi stávkách uspořádaných od letošního dubna kompromisní návrhy VC nepřijala a postavila se proti nim,“ vysvětluje odborový svaz.

Piloti Lufthansy naposledy stávkovali na konci září. Patnáctihodinová protestní akce způsobila zrušení 25 párů dálkových letů s místem startu nebo příletu ve Frankfurtu nad Mohanem, podle vedení Lufthansy postihla celkem 20 tisíc cestujících.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah