Drážní komunikace budí zájem

U zařízení sloužících k řízení železničního provozu – u moderních i letitých – je rozhodující jejich spolehlivost

U zařízení sloužících k řízení železničního provozu – u moderních i letitých – je rozhodující jejich spolehlivost Zdroj: Anna Vackova, E15

sin
Průlomová veřejná soutěž Správy železniční dopravní cesty o zajištění veškeré komunikace na železnici vzbudila nečekaný zájem firem. Dokumentaci, respektive přílohy k ní, si vyzvedlo šest společností. Uvedl to mluvčí správy železnic Pavel Tesař.

Vítěz získá kontrakt na čtyři roky v předpokládané hodnotě dvou miliard korun. Pro železnici bude muset zajistit bezchybný provoz například datových, rádiových a telefonních sítí, ale také třeba požární signalizace, hodin nebo informačních tabulí.
Je to vůbec poprvé, co se o zajištění těchto služeb mohou firmy utkat ve veřejné soutěži. Historicky se na základě dvou smluv o drážní telekomunikační systémy stará společnost ČD-Telematika, kterou většinově vlastní České dráhy. „Naše společnost si samozřejmě vyzvedla zadávací dokumentaci a v současné době se s ní seznamujeme,“ uvedl mluvčí firmy Tomáš Zikmund.

Společnosti ČD-Telematika se budou snažit zakázku uzmout další firmy. Účast zvažuje například Telefónica. Mluví se i o společnosti GTS.