Jančurův RegioJet se snaží zabránit dohodě státu s ČD, podal žalobu | E15.cz

Jančurův RegioJet se snaží zabránit dohodě státu s ČD, podal žalobu

Jančurův RegioJet se snaží zabránit dohodě státu s ČD, podal žalobu
Radim Jančura
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Soukromý dopravce RegioJet Radima Jančury podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti dohodě státu s Českými drahami na desetiletý provoz vlakové linky Brno - Břeclav - Olomouc. Už předtím podání RegioJetu zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dopravce proti uzavření smlouvy neúspěšně protestoval i u ministerstva dopravy.

„Podali jsme správní žalobu na postup ÚOHS, který před tím zamítl naši žádost o předběžné opatření, aniž by to odpovídajícím způsobem odůvodnil a aniž by se zabýval tím, jaké škody může uzavření takové smlouvy způsobit. Postup ÚOHS byl z našeho pohledu zcela neadekvátní a nedostatečný,“ sdělil za RegioJet mluvčí Aleš Ondrůj.

Firma dnes uvedla, že hlavní důvod, proč vystupuje proti smlouvě, je to, že stát se dohodl přímo s Českými drahami na provozování spojů s dotací 85 korun na kilometr, zatímco RegioJet oficiálně nabídl, že bude stejné spoje provozovat s dotací 37 korun na kilometr. „Stát dal přednost Českým drahám, i když jejich cena byla násobně vyšší, a zároveň odmítl následně na provoz těchto spojů vypsat transparentní výběrové řízení,“ uvedl Ondrůj. Státní rozpočet ve výsledku podle něj přijde nejméně o 600 milionů korun.

Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold napsal, že smlouva s Českými drahami z prosince 2015 byla řádně předem notifikována. Ještě proti předpokládanému uzavření smlouvy podala společnost RegioJet a.s. námitky, kterým ministerstvo nevyhovělo. „Následně na základě návrhu společnosti RegioJet a.s. postup ministerstva přezkoumával ÚOHS, který návrhu stěžovatele nevyhověl,“ uvedl Neřold. Ministerstvo podle něj aktuální spor RegioJetu s ÚOHS komentovat nebude.

Drážní úřad nesmí o RegioJetu rozhodnout, žádost ČD je nepřípustná

RegioJet u ÚOHS požadoval přezkoumání postupu ministerstva. Současně chtěl, aby ÚOHS vydal předběžné opatření a zakázal ministerstvu smlouvu uzavřít. To se ale nestalo, námitky firmy zamítl i předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podání k soudu je tak dalším krokem, který může firma učinit.

Soukromý dopravce RegioJet v posledních letech rozšiřuje svoje železniční aktivity. Vede také spor s Českými drahami ohledně linky mezi Prahou a Ostravou. RegioJet tvrdí, že státní firma tam zneužila dominantní postavení. ÚOHS dosud ale rozhodnutí v tomto případě nevydal.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud