Jaroslav Ton: Jak mě děda, řidič kamionu, inspiroval k miliardovému byznysu

Jaroslav Ton (4Trans)

Jaroslav Ton (4Trans) Zdroj: e15 Michael Tomeš

Jaroslav Ton pro e15 magazín popisuje, proč vybudoval fintechovou firmu 4Trans, jak se vypořádává s překážkami evropského trhu a jak vidí budoucnost logistiky s využitím umělé inteligence. Jeho 4Trans nabízí finanční a pojišťovací produkty malým a středním podnikům v logistice, ve fakturách už profinancovala přes tři miliardy korun, působí v Česku, Polsku a na Slovensku. Doma patří mezi třicet nejrychleji rostoucích technologických firem.

Děda, řidič kamionu, mě často brával na své cesty. Těch hodin strávených na silnicích si vážím dodnes, protože jsem měl možnost sledovat, jak náročná a důležitá je práce kamioňáků. Na London School of Economics a Oxfordské univerzitě v Anglii, které jsem absolvoval, jsem se věnoval studiu finanční historie, ale srdce mě táhlo zpět k logistice a k podnikání v České republice.  

Nápad budovat 4Trans přišel, když jsem si uvědomil, jaké finanční problémy malé a střední logistické firmy trápí. Mnoho z těchto firem čelí dlouhým splatnostem, běžně v řádu šedesáti až devadesáti dnů, což je pro jejich cash flow vysilující. Okamžité proplácení faktur, tedy faktoring, se mi jevilo jako ideální řešení. Ovšem tradiční institucionální poskytovatelé faktoringu mají pro malé firmy přísná pravidla, která firmy nejsou schopny vždy splnit. Viděl jsem proto příležitost vytvořit něco jiného, flexibilnějšího a hlavně přístupnějšího.  

Od počátku jsme měli vizi budovat globální firmu. S expanzí na Slovensko a Polsko jsme začali téměř ihned a kapitál jsme hledali rovnou i v zahraničí. Tento přístup nám umožnil rychle růst a získat potřebné zdroje pro další rozvoj.   

Začátky však nebyly snadné. Faktoring byl dlouho „papírový“ byznys, my jsme ale chtěli vše digitalizovat a znovu postavit od základů. Prvotní fáze spočívala v tvrdé práci a snaze prorazit na trhu s rychlým digitálním řešením. Využili jsme moderní technologie a umělou inteligenci k automatizaci procesů, řízení rizik a zlepšení našich produktů a zákaznické zkušenosti. Od začátku jsme se zaměřovali na vybudování jednoduchého a funkčního řešení pro dopravce.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!