Jízdenka do všech vlaků? Bude v roce 2019, slibuje ministerstvo dopravy | E15.cz

Jízdenka do všech vlaků? Bude v roce 2019, slibuje ministerstvo dopravy

ČTK

Jízdenka, kterou by bez rozdílů uznávali všichni železniční dopravci v Česku by mohla být reálně zavedena v roce 2019. 

V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Podle vlastníka soukromého přepravce RegioJet Radima Jančury by byla škoda nezavést doklad dříve.

Route 66: Legenda všech cest slaví devadesátku

"Nejde o úplně jednoduchý proces. Jde o vzájemné uznávání a přeúčtování jízdného, " uvedl Čoček. Podle něj je teoreticky možné, že integrovaná jízdenka začne platit i dříve. Záleží na dohodě jednotlivých dopravců, dodal. Od roku 2019 má být systém řízen direktivně státem.

Jančura řekl, že soukromí dopravci jsou připraveni takové jízdenky akceptovat i v komerčních spojích, například na trase z Prahy do Ostravy. Na této trase by byl ochoten systém spustit okamžitě, a to včetně režijních jízdenek. Upozornil, že integrovaná jízdenka bude ale výrazně dražší, než pokud by si ji lidé koupili pouze pro spoje jednoho dopravce.

Českobudějovická vysoká škola bude vyučovat řízení dronů

"Ve chvíli, kdy bude společné státní jízdné, tak bude cena takzvaně kilometrová. Což je dnes mezi Prahou a Ostravou řádově zhruba 480 korun. To je tolik, za kolik by se v druhé třídě (na této trase) jezdilo, kdyby RegioJet a (další soukromý dopravce) Leo Express nepřišel na trh," uvedl. Lidé, kteří budou chtít levnější jízdné, si podle něj budou moci dále koupit jízdenku u konkrétního dopravce do jeho vlaků, tak aby byla zajištěna hospodářská soutěž.

Státním železničním dopravcem jsou České dráhy. RegioJet a Leo Express jsou na železnici nejvýznamnějšími soukromými dopravci.

Německo zpoplatní dálnice až za rok, po parlamentních volbách

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!