Kapitán letu Smartwings na jeden motor udělal 21 chyb, tvrdí vyšetřovatelé | E15.cz

Kapitán letu Smartwings na jeden motor udělal sérii chyb. Kopilot chtěl přistát, ukázalo vyšetřování

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) zjistil při vyšetřování loňského letu společnosti Smartwings z Řecka do Prahy s porouchaným motorem 21 pochybení kapitána letadla Pavla Veselého. Ten jednal i proti doporučení druhého pilota. Ústav doporučil psychologické vyšetření kapitána letu, do firmy pak poslal kontrolu, napsal server zdopravy.cz.

Firma Smartwings podle České televize v reakci na oznámení ústavu sdělila, že se bude řídit veškerými doporučeními vyplývajícími ze zprávy. Podle firmy ale zpráva potvrdila, že se nejednalo o systémovou chybu.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí. Podle odborníků je zvykem v těchto případech nouzově přistát na nejbližším možném letišti.

„Ignoroval oprávněný požadavek F/O (druhého pilota) na urychlené snížení letové hladiny z důvodu klesající rychlosti letounu po vysazení pohonné jednotky, a ve výsledku tak zapříčinil gradování stresu v posádce,“ uvedl server ze závěrečné zprávy ústavu.

Podle zprávy Veselý riskoval i pokud jde o palivo, protože nemohl vědět, zda porucha motoru nesouvisí s kontaminací paliva. Dalším pochybením bylo také zatajení technického problému řízením letového provozu v řadě zemí, neinformování cestujících a nezaznamenání rozhovoru z kokpitu. Podle ústavu tak nelze vyloučit případné ekonomické aspekty chování pilota. Smartwings se od loňského jara potýkaly s výpadkem odstavených letounů Boeing 737 MAX 8.

Veselý ovšem podle zprávy trvá na správnosti svého postupu. „Jsem přesvědčen o tom, že moje bohatá letová praxe je dostatečně velká, abych dokázal zhodnotit všechna rizika spojená s rozhodovacím procesem, nicméně si uvědomuji, že mohou vzniknout okolnosti, které si zaslouží, aby k nim bylo přistupováno s náležitou opatrností,“ uvedl ve výpovědi.

Samrtwings z počátku jednání kapitána hájilo s tím, že postupoval podle bezpečnostních předpisů. Později ho firma zbavila funkce šéfpilota. Jako kapitán Veselý létal i nadále.

O případném postihu kapitána letu zatím zřejmě úřady nerozhodly. V rámci správního řízení může být v případě zjištěného pochybení výsledkem mimo jiné zákaz činnosti či jiný disciplinární postih. Vedle řízení může úřad v krajním řízením podat i trestní oznámení.

VIDEO: Přistání letadla Smartwing s jedním motorem! Měli piloti přistát jinde nebo se vrátit?

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah