Kyperské aerolinie končí po rozhodnutí Bruselu, mají vrátit státní pomoc | E15.cz

Kyperské aerolinie končí po rozhodnutí Bruselu, mají vrátit státní pomoc

Cyprus Airways končí
Cyprus Airways končí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cyprus Airways s okamžitou platností ukončují své operace. Důvodem je rozhodnutí Evropské komise, že musí vrátit část státní pomoci z let 2012 a 2013 ve výši 65 milionů eur (1,8 miliardy korun).

Ministr financí Charis Georgiadis novinářům řekl, že bude jmenován konkurzní správce a aerolinkám bude odebrána licence na provoz.

Celkem Cyprus Airways obdržely v letech 2012 a 2013 na svoji restrukturalizaci 103 milionů eur. Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že Cyprus Airways nejsou schopné fungovat bez další státní pomoci, a proto musí vrátit část ze 103 milionů eur, které obdržely v letech 2012 a 2013.

Pravidla EU dovolují vládám poskytnout pomoc firmě v problémech jednou za deset let. Aerolinky Cyprus Airways předtím obdržely pomoc od vlády v roce 2007.

Mimořádné okolnosit nenastaly

Komise zahájila vyšetřování pomoci v březnu 2013. EK dodala, že Kypr neposkytl žádné důkazy o tom, že by aerolinky čelily mimořádným a nepředvídatelným okolnostem, které by ospravedlňovaly další pomoc po roce 2007. Aerolinky také nesplnily další podmínku pomoci, aby se na nákladech na záchranu podílely nejméně 50 procenty.

Kyperská burza již na počátku ledna oznámila, že 13. ledna ukončí obchodování s akciemi Cyprus Airways, protože společnost nesplnila některé důležité povinnosti, čímž vystavila investory riziku. Společnost neposkytla finanční zprávy a výsledky hospodaření za polovinu loňského roku ani za roky 2013 a 2012.

Většinovým majitelem aerolinek je kyperská vláda. Kyperské aerolinky se loni kvůli svému přežití musely uchýlit k prodeji majetku, včetně svých slotů, tedy časů pro vzlety a přistání, na londýnském letišti Heathrow.

Vláda se také snažila loni Cyprus Airways prodat. Předběžný zájem vyjádřily evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair a řecké Aegean Airlines. Závaznou nabídku však žádná firma nepodala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.