Letiště Praha očekává navzdory většímu provozu snížení hluku | E15.cz

Letiště Praha očekává navzdory většímu provozu snížení hluku

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hladina hlukové zátěže, která doléhá zejména na obyvatele obcí přilehlých k Letišti Praha, má v příštích devíti letech klesnout. Největší české letiště s tím počítá i přes to, že do roku 2028 odhaduje nárůst počtu vzletů a přistání letadel oproti minulému roku o zhruba 7,5 procenta. Loni bylo leteckých pohybů na Ruzyni přes 155 tisíc, meziročně o pět procent více.

Podle teoretických propčtů by očekávané zvýšní provozu o 7,5 procenta mělo představovat nárůst v průměrné hladině akustického tlaku pouze asi o tři desetiny decibelu. „To by samo o sobě byla naprosto zanedbatelná změna, kterou člověk nemá šanci postřehnout,“ říká mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Podle odhadů vzdušného přístavu ale ani k takto nízkému zvýšení hluku nedojde, odhady počítají naopak se snížením hlukové zátěže. Na stálý hluk v okolí letiště si ovšem i tak dlouhodobě stěžují obyvatelé okolních obcí. 

„S ohledem na generační obměnu flotil světových dopravců předpokládáme dokonce mírné snížení hlukové zátěže navzdory mírnému zvýšení provozu,“ uvádí Pacvoň s odkazem na monitoring hluku a letových tratí, který letiště kontinuálně provádí.

Z měření vyplývá, že nové typy letadel jako Airbus A220, Airbus A320 Neo, Boeing 737 Max, Boeing 787 Dreamliner či Airbus A350 dosahují významně nižších naměřených hodnot hluku ve srovnání s jejich předchůdci.

„Zejména u vzletů, díky velkému pokroku v oblasti motorů, se jedná o pokles o tři decibely, v případě těžších dálkových letadel dokonce až o sedm decibelů, a to jsou rozdíly již velmi markantní,“ doplňuje Pacvoň.

Letiště má zavedený systém hlukových poplatků, které platí dopravci. Příjmy z poplatků letiště nezveřejňuje, uvedlo ale, že letos se vybraná částka proti loňsku prozatím zvýšila o 4,2 procenta, loni naopak meziročně klesla o 2,6 procenta.

V příštích letech má být výše vybrané částky stabilní. Peníze putují i na investice do protihlukových opatření, které se ročně pohybují v řádech desítek milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah