Maďarsko chce vystrnadit Uber, řidičům hodlá zabavovat auta | e15.cz

Maďarsko chce vystrnadit Uber, řidičům hodlá zabavovat auta

Maďarští taxikáři na protest proti Uberu opakovaně zablokovali centrum Budapešti
Maďarští taxikáři na protest proti Uberu opakovaně zablokovali centrum Budapešti
• 
ZDROJ: Elekes Andor, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská vláda navrhla přísnější opatření pro osobní dopravu bez potřebné licence. Budapešť chce vypudit ze země alternativní taxislužbu Uber, proti které v uplynulých měsících opakovaně protestovali maďarští taxikáři. Vyplývá to podle agentury AP z prohlášení činitele maďarské vlády. Maďarští taxikáři, kteří považují Uber za ilegální konkurenci, chystají další protest na úterní odpoledne. Hodlají blokovat dopravu v centru Budapešti.

Nová opatření navrhovaná vládou zavádějí tvrdší sankce pro řidiče v osobní dopravě bez potřebné licence. Ti by mohli pozbýt svůj vůz až na tři roky. Navrhované regule také zakazují aplikace, jako je Uber, a to až na dobu jednoho roku.

Uber „vědomě a cynicky porušuje všechny maďarské zákony,“ prohlásil podle agentury AP státní tajemník na maďarském ministerstvu národního rozvoje János Fónagy. „Cílem je znemožnit činnost této společnosti v Maďarsku… a zcela ji z Maďarska vystrnadit,“ uvedl také Fónagy po setkání se zástupci 16 provozovatelů taxislužeb a poskytovatelů osobní přepravy. Parlament by prý navrhovaná opatření mohl schválit ještě tento měsíc.

Uber již dříve uvedl, že plánovaná opatření, která by mohla zasáhnout 120 tisíc zákazníků, mohou být v rozporu s ústavou a se zákony Evropské unie.

V Budapešti 1200 řidičů

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je pak odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj. Uber tvrdí, že v maďarském hlavním městě má asi 1200 řidičů a zhruba 80 tisíc uživatelů.

Organizátor nadcházejících úterního protestu taxikářů Géza Gottlieb prohlásil, že ve vládních návrzích není nic nového a že podobné sliby byly slyšet už dříve. Úřady podle něj musejí udělat jedinou věc, a to zpřísnit stávající pravidla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery