Malaysia Airlines převezme stát, v plánu je reorganizace | E15.cz

Malaysia Airlines převezme stát, v plánu je reorganizace

Ilustrační foto (Boeing 777 Malaysia Airlines)
Ilustrační foto (Boeing 777 Malaysia Airlines)
• 
ZDROJ: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malajsijský státní investiční fond plánuje převzít plnou kontrolu nad tamními aerolinkami Malaysia Airlines, které se letos dostaly do velkých potíží kvůli dvěma tragickým haváriím. Fond poté hodlá stáhnout akcie aerolinek z burzy a provést rozsáhlou reorganizaci podniku.

Aerolinky letos v březnu přišly o Boeing 777 s 239 lidmi na palubě, který se ztratil z leteckých radarů cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. V červenci byl jejich další Boeing 777 s téměř 300 lidmi na palubě sestřelen nad východní Ukrajinou. Tyto události poškodily pověst firmy a prohloubily její dlouhodobé finanční problémy.

Státní fond nyní vlastní zhruba 69 procent akcií Malaysia Airlines. Za převzetí zbývajících akcií nabídl celkem 1,4 miliardy ringgitů (devět miliard korun). Toto převzetí bude podle fondu prvním krokem v „kompletní reorganizaci“ aerolinek, jejíž podrobnější plán bude představen do konce tohoto měsíce.

Tržní hodnota společnosti Malaysia Airlines za posledních devět měsíců klesla o více než 40 procent. Firma je již řadu let ztrátová, v letošním prvním čtvrtletí se její čistá ztráta zvýšila téměř o 60 procent na 443 milionů ringgitů (zhruba tři miliardy korun), upozornil server BBC.

Nehody a incidenty Malaysia Airlines
4. prosince 1977 - let Malaysia Airlines 653. Nehoda Boeingu 737-200 na vnitrostátním letu z Penangu na letiště v Kuala Lumpur v Malasjii. O život přišlo všech 100 lidí na palubě letadla.
18. prosince 1983 - let Malaysia Airlines 684. Nehoda pronajatého Airbusu A300B4 společnosti Scandinavian Airlines. Letadlo při přistávacím manévru za špatné viditelnosti zavadilo o stromy. Všech 247 cestujících a členů posádky bylo včas evakuováno z hořícího letadla.
15. září 1995 - let Malaysia Airlines 2133. Nehoda letounu Fokker 50 na vnitrostátním letu z mezinárodního letiště Kota Kinabalu na letiště Tawau v Malasjii. O život přišlo 34 z celkových 53 lidí na palubě.
8. března 2014 - let Malaysia Airlines 370. Dodnes nevyjasněné zmizení letadla typu Boeing 777-200ER na pravidelné lince z mezinárodního letiště Kuala Lumpur v Malasjii na Letiště Peking v Číně. Letadlo s 239 lidmi na palubě bylo naposledy zachyceno nad Malackým průlivem, pátrání po troskách letadla bylo bez úspěchu.
17. července 2014 - let Malaysia Airlines 17. Havárie letounu Boeing 777-200ER na pravidelném letu z amsterdamského mezinárodního letiště Schiphol na mezinárodní letiště Kuala Lumpur. Letoun s 298 lidmi na palubě byl sestřelen a zřítil se u vesničky Hrabove severně od města Torez v Doněcké oblasti na Ukrajině.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.