Ministerstvo zvažuje dotace na ekologické vozy. Jen pro úřady | E15.cz

Ministerstvo zvažuje dotace na ekologické vozy. Jen pro úřady

Ministerstvo zvažuje dotace na ekologické vozy. Jen pro úřady
Čerpání CNG
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Ministerstvo životního prostředí zvažuje, že finančně podpoří úřady státní i veřejné správy při nákupu ekologických vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) nebo elektromobilů. Peníze pro podporu chce ministerstvo hledat v národních zdrojích, konkrétně ve Státním fondu životního prostředí.

„Předpokládáme, že by to byl jakýsi mix přímé dotace spojený s půjčkou, případně s příspěvkem konečného příjemce,“ uvedl první náměstek ministra životního prostředí Jan Landa. Kromě finanční podpory nákupu vozidel s alternativními pohony se ministerstvo hodlá angažovat i v osvětové činnosti, která by měla být zaměřená rovněž na běžné uživatele vozidel.

Ty v současnosti motivuje k nákupu vozidla na plyn především výrazně nižší spotřební daň, díky které jsou tato alternativní paliva lacinější než běžné pohonné hmoty. Podporovat zachování nejnižší možné spotřební daně hodlá ministerstvo životního prostředí i po roce 2020 s podmínkou, že podíl vozidel na plyn nepřekročí desetiprocentní hranici.

Nízká spotřební daň? Podle MPO věc k jednání

O zachování stávající výše spotřební daně pro alternativní paliva se podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického bude ještě jednat. Podpora těchto paliv musí být vyvážená ve vztahu ke státnímu rozpočtu, dodal.

Spotřební daň na metr krychlový CNG od letošního 1. ledna letošního roku do konce roku 2017 činí 0,72 Kč. Spotřební daň na tradiční paliva je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.

V Česku podle plynařů jezdí v současné době zhruba 8800 vozidel na CNG, o 2000 více než před rokem. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je v Česku v současné době celkově registrováno asi 6,7 milionů vozidel, podíl vozidel na CNG tak tvoří pouhou desetinu procenta. Pro jejich potřeby v současnosti v ČR slouží 75 veřejných plnících stanic.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!