Na kontrolu křídel musí všechny Airbusy A380 | e15.cz

Na kontrolu křídel musí všechny Airbusy A380

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská agentura pro leteckou bezpečnost EASA rozšíří povinné kontroly křídel Airbusů A380 na všechny doposud vyrobené stroje. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na neveřejné zdroje. Na křídlech několika letounů se totiž v posledních týdnech objevily drobné praskliny.

Rozhodnutí rozšířit prověrky na všechny obří letadla přišlo poté, co australský Qantas oznámil, že jeden z jeho šesti dvoupatrových Airbusů zůstane na zemi. Technici totiž na jeho křídle po průletu těžkými turbulencemi objevili 36 prasklin.

To podle Reuters naznačuje, že problém nebude ojedinělý, jak se mohlo zdát z několika dosud objevených prasklin na jiných strojích. Airbus ujistil, že díky včasnému odhalení problému zůstávají jeho nejnovější letouny bezpečné. „Byl nalezen účinný způsob dopravy,“ dodal k tomu zdroj.

Dosud s prohlídky zaměřovaly jen na 20 Airbusů A380 společností Emirates, Singapore Airlines a Air France, které jsou nejvytíženější a nejdéle v provozu.

V provozu je nyní 68 obřích letounů, které provozuje sedm společností v čele s Emireates, Singapore Airlines a Qantas Airways. Celkově ke konci ledna objednalo 18 aerolinek 252 letadel. Jeden kus si jako svůj soukromý tryskáč objednal saúdskoarabský princ Valíd bin Talál.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery