Na železnici přibylo cestujících. Za první čtvrtletí jich bylo téměř 43 milionů | E15.cz

Na železnici přibylo cestujících. Za první čtvrtletí jich bylo téměř 43 milionů

City Elefant
City Elefant
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Petr Stefek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cestujících na železnici během prvního čtvrtletí mírně přibylo. Posilovala i autobusová doprava, která v uplynulých letech o zákazníky spíše přicházela. Celkem železnice během prvního čtvrtletí přepravila 42,7 milionu osob, což je meziroční růst o 1,5 procenta.Vyplývá to z předběžných výsledků zveřejněných ministerstvem dopravy.

V linkových autobusech vzrostl počet cestujících o 1,2 procenta na 84,4 milionu. Valná většina cestujících v autobusech cestovala na dotovaných linkách, které objednávají kraje. Celkem šlo o 74,7 milionu cestujících, což je zhruba o milion meziročně více.

Na železnici během čtvrtletí nepokračovalo prodlužování délky cest, které statistiky zaznamenávaly v předchozích letech. Zatímco loni ukazatel počtu cestujících a ujeté vzdálenosti rostl pětiprocentním tempem, letos počet ujetých osobokilometrů zůstal na téměř shodné úrovni s loňskem.

Rekordní rozmach železnice? V roce 2012 rostl objem přepravy o 8 procent

Loni počet cestujících v linkových autobusech meziročně klesl o 2,4 procenta na 308 milionů, pasažérů v železniční dopravě naopak o procento přibylo na 174,5 milionu osob. Největší rozmach za poslední roky zaznamenala železnice v roce 2012, kdy objem přeprav v osobní dopravě vzrostl osmiprocentním tempem.

Přestože železnice v posledních letech náskok autobusové dopravy dotahuje a získává nové cestující zejména v příměstské a v dálkové dopravě, daleko více cestujících využívá služeb silniční hromadné dopravy. Důvodem je podle Miloslava Zítky ze Svazu cestujících ve veřejné dopravě historický handicap železnice spočívající v nevhodně umístěných železničních zastávkách. Ty se nacházejí mnohdy kilometry daleko od center měst, zatímco autobusový spoj může zajíždět prakticky kamkoliv.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah