Nízkonákladové aerolinky Ryanair zahájily linku Ostrava - Londýn

Ryanair

Ryanair Zdroj: profimedia.cz

Ostrava získala přímé spojení s Londýnem. Mezi ostravským letištěm v Mošnově na Novojičínsku a londýnským Sanstedem bude Ryanair létat oběma směry třikrát týdně, v úterý, čtvrtek a sobotu.

Ředitel letiště v Mošnově Pavel Schneider řekl, že smlouva je podepsaná na tři roky. „První letadlo z Londýna je pro nás důležitý mezník. Pokud bude linka úspěšná, máme od Ryanairu garantováno, že se budou otevírat další destinace,“ řekl Schneider. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák řekl, že letiště jedná i s dalšími partnery o dalších destinacích.

Letos chce Ryanair mezi Ostravou a Londýnem přepravit 40 tisíc cestujících. Mluvčí ostravského letiště Michaela Kubešová řekla, že první lety jsou slušně zaplněné. „Je to důkaz přání místních obyvatel létat za nízké náklady bez palivových příplatků. Množství rezervací letenek ukazuje, že o levné letenky je vždy zájem,“ uvedla ředitelka obchodního a marketingového oddělení společnosti Ryanair pro Českou republiku Svenja Damzog.

Roční vývoj ceny akcií společnosti Ryanair

Vývoj akcií Ryanair za poslední rokVývoj akcií Ryanair za poslední rok|finanzen.net

Na lince budou létat letouny Boeing 737-800 s kapacitou 189 míst. Prvním letadlem z Londýna přiletělo 140 pasažérů, opačným směrem jich odletělo 142. Na lety budou od 11. června navazovat nové autobusové spoje na lince 333 z Ostravy.

Do Londýna za 20 eur

Nejlevnější jednosměrné letenky mezi Ostravou a Londýnem nyní Ryanair prodává za 20 až 30 eur (zhruba 520 - 780 korun). Jedná se o letenky koupené s předstihem. S blížícím se datem odletu a zaplněním letadla cena stoupá.

Do Londýna se dá z České republiky letět i z Brna a Prahy, pro obyvatele Moravskoslezského kraje nejsou daleko ani polská letiště v Katovicích a Krakově, kam navíc nedávno začaly jezdit z Ostravy speciální minibusy TigerExpress. Ze všech letišť se do Londýna létá denně. Letenky koupené s větším předstihem jsou vždy levnější. Zpáteční letenky z Katovic i Krakova se dají pořídit v přepočtu za méně než 2500 korun včetně všech poplatků. Letenky z Brna začínají zhruba na 2000 korunách.

Z ostravského letiště nyní létají pravidelné linky jen do Prahy a Paříže a v letní sezoně také do turistických destinací zejména ve Středomoří. Na léto byla naopak přerušena linka z Mošnova do izraelského Tel Avivu. Od minulého měsíce je přerušena rovněž linka do rakouské Vídně, kterou provozuje slovenská společnost Danube Wings. Ta na svých internetových stránkách uvedla, že důvodem je příprava spolupráce s mezinárodní aliancí leteckých společností ohledně návazných spojení, provoz linky a prodej letenek chce v červnu obnovit.

Ryanair je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě. Provozuje více než 1500 spojení denně (více než 500 tisíc spojení ročně) z 57 letišť. Spojuje 180 destinací v 29 zemích a provozuje 305 nových letadel Boeing 737-800. Letos plánuje přepravit více než 80 milionů cestujících.

Bláznivý Ir Michael O’Leary dobyl Evropu. Teď se chystá na Ameriku