OBRAZEM: Osmiválcové sedany vyměnili newyorští taxikáři za japonské hybridy | E15.cz

OBRAZEM: Osmiválcové sedany vyměnili newyorští taxikáři za japonské hybridy

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Je to více než deset let, když tehdejší starosta města New York Michael Bloomberg přišel s plánem na výměnu vozového parku místních taxikářů s ohledem na větší péči o životní prostředí. Osmiválcové sedany americké provenience od té doby vystřídaly japonské dodávky.

Legendární Fordy Crown Victoria okupovaly ulice metropole po několik let, největší slávu pak sedany s dlouhými kapotami a víky kufru zažily v devadesátých letech. Jejich zastaralá technika a konec výroby v roce 2011 znamenal, že město bude muset vybrat novou generaci aut pro tisíce newyorských šoférů.

Zatímco o přechodu na hybridní pohon bylo jasno už na konci minulé dekády, vítěz tendru bylo známý až v roce 2013. Vyhrál ho Nissan s dodávkami NV200, a to přesto, že nemají právě onen požadovaný hybridní pohon. Disponují však širokou výbavu. Auta mají kromě nabíječek pro pasažéry také informační displeje, lehce omyvatelné sedačky nebo rovnou podlahu pro jednodušší manipulování s cestujícími na vozíčku.

V současnosti ale město znovu požaduje, aby taxikáři jezdili hybridními vozy, na ulicích tedy najdete směsici modelů od japonských výrobců. Kromě nissanů se jedná o vozy koncernu Toyota – SUV RAV4, sedany Camry nebo MPV Prius.

Je ale skutečností, že o práci řidiče taxi není v New Yorku již takový mela jako dříve. Prudce totiž narostl počet řidičů, kteří jezdí například pro Uber nebo Lyft.

 

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah