Odbyt automobilky Tesla v prvním čtvrtletí dosáhl nového rekordu

Majitel Tesly Elon Musk. Odbyt automobilky dosáhl v letošním prvním čtvrtletí na nový rekord.

Majitel Tesly Elon Musk. Odbyt automobilky dosáhl v letošním prvním čtvrtletí na nový rekord. Zdroj: Reuters

Obří továrna Tesly Gigafactory v Šanghaji
2
Fotogalerie

Odbyt amerického výrobce elektromobilů Tesla se v letošním prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil na rekordních 184 800 vozů. Překonal tak očekávání analytiků. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy podniku, v jehož čele stojí podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk.

Tesla nedávno začala zákazníkům v Číně dodávat svůj sportovně-užitkový vůz (SUV) Model Y, který vyrábí v továrně v Šanghaji. „Povzbudilo nás dobré přijetí vozu Model Y v Číně,“ uvedla automobilka v tiskové zprávě. Analytici podle průzkumu společnosti Refinitiv předpokládali, že Tesla za první čtvrtletí dodá zákazníkům 177 822 vozů.

Tesla těží ze silné poptávky po svých elektromobilech, v poslední době se však podobně jako další výrobci automobilů potýká s globálním nedostatkem čipů. V prvním čtvrtletí nicméně zvýšila produkci na 180 338 vozů ze 179 757 vozů v posledních třech měsících loňského roku.

Tesla je nyní s velkým náskokem nejhodnotnější automobilovou společností na světě. Objem její produkce přitom představuje pouhý zlomek ve srovnání s výrobou předních tradičních automobilek, jako je například německý koncern Volkswagen, upozornila agentura Reuters. Akcie Tesly během včerejšího obchodování klesly o 0,93 procenta na 661,75 dolaru.

Letos automobilka začala za své vozy přijímat v USA platby bitcoinem. V budoucnu má totéž umožnit i v dalších světových zemích.