Piloti Southwest Airlines žalují Boeing | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Piloti Southwest Airlines žalují Boeing o 100 milionů dolarů

vku

Americký výrobce letadel Boeing čelí další žalobě kvůli jeho uzemněným strojům 737 MAX. Žalující stranou ovšem nejsou letečtí dopravci či rodiny pozůstalých po tragických nehodách, ale asociace pilotů aerolinky Southwest Airlines. V ní je sdruženo přes deset tisíc pilotů, kteří od Boeingu žádají více než 100 milionů dolarů odškodného za to, že nemohou řádně pracovat.

 

Uzemnění letadel Boeing 737 MAX, které následovalo po dvou tragických nehodách, při nichž přišlo o život celkem 346 lidí, vedlo u mnoha leteckých společností k tisícům zrušených letů. Aerolinky Southwest Airlines, které jsou největším provozovatelem tohoto typu letadel, však byly nařízením zasaženy obzvláště tvrdě. Podle žaloby musely aerolinky zrušit do konce roku 2019 více než 30 tisíc naplánovaných letů, což vedlo k úbytku pracovních příležitostí pro piloty, jejichž letové hodiny se dramaticky snížily.

Ryanair zmrazil platby Boeingu za nová letadla, plánuje propustit stovky lidí

Boeing se podle pilotů provinil svojí nedbalostí a bezohlednou lhostejností, když upřednostnil zisk před bezpečností cestujících a posádky. O softwarovém problému letounů 737 MAX, který havárie způsobil, totiž věděl zhruba rok, ale neinformoval o tom ani letecké společnosti, ani regulační orgány. V prohlášení trval na tom, že technická vada nepředstavuje bezpečnostní riziko.

V žalobě piloti uvádějí, že právě na základě dobrých zkušeností s boeingy 737 se rozhodli novému modelu důvěřovat. „Naše očekávání se ukázala být špatná. Chyby softwaru stály život 346 lidí, zásadně narušily důvěru mezi piloty a cestujícími a omezily možnosti pro leteckou dopravu po celém světě,“ uvedla organizace v prohlášení.

Boeing čeká první soud kvůli zakázce na 737 MAX, ruská firma jej viní ze zatajování informací

Boeing podle sdružení pilotů potřebuje čas k bezpečnému návratu do vzduchu. Nemůže však očekávat, že v důsledku jeho nedbalosti utrpí piloti aerolinek významné finančních ztráty, a proto žádají náhradu ušlé mzdy, kterou vyčíslili na více než 100 milionů dolarů.

Boeing čelí v důsledku vyřazení 737 MAX z provozu obrovským finančním ztrátám, které ve druhém čtvrtletí vyčíslil na téměř tři miliardy dolarů. O rok dříve firma vydělala 2,2 miliardy dolarů. Letos v červenci navíc zřídil padesátimilionový fond, z něhož chce vyplatit odškodnění pozůstalým nehod. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí, a kterých pravděpodobně ze strany pilotů jiných leteckých společností ještě přibude. Boeing na adresu Southwest Airlines vzkázal, že žalobu považuje za neoprávněnou a bude se proti ní důrazně bránit. 

Boeing ve čtvrtletí prodělal skoro tři miliardy dolarů, výsledky zachraňovala jen vojenská divize

 

 

Autor: vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!