Plošiny pro vozíčkáře zůstaly ČD. RegioJet nechce platit tisíce za použití | e15.cz

Plošiny pro vozíčkáře zůstaly ČD. RegioJet nechce platit tisíce za použití

RegioJet
RegioJet
• 
ZDROJ: RegioJet

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dopravce RegioJet nechce platit Českým drahám za používání plošin pro nástup vozíčkářů. Dráhy účtují za standardní nástup a výstup jednoho imobilního cestujícího RegioJetu cca 3600 korun a v případě objednání plošiny až v den jízdy 5445 korun. RegioJet usiluje o to, aby plošiny byly stejně jako nádraží převedeny na stát a mohli je tak volně užívat i ostatní dopravci.

„Žádáme ministerstvo dopravy, aby situaci narovnalo a plošiny pro vozíčkáře byly součástí majetku stanic - dostupné pro všechny dopravce,“ uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. České dráhy převedou nádraží za 3,31 miliardy korun zpátky na stát, tedy na státní organizaci Správa železniční dopravní cesty. Podle Ondrůje se při převodu na plošiny určené pro nástup imobilních cestujících zapomnělo, týká se to například i frekventovaného nádraží v Otrokovicích na Zlínsku.

„Je nesmysl, aby plošiny, které se pořídily navíc z veřejných peněz, ze sbírek a darů, zůstaly v majetku jednoho z dopravců a cestující ostatních dopravců je nemohli využívat. Přece je nesmysl, aby například na důležitém nádraží v Otrokovicích měl každý dopravce svoji vlastní plošinu se svým vlastním zaměstnancem, když tam plošina dneska je a měla by být standardní součástí staničního vybavení,“ uvedl majitel RegioJetu Radim Jančura.

Příspěvky od samospráv

Podle Ondrůje na plošiny pro vozíčkáře často přispívala i města a obce, aby se jejich občané cestující na invalidním vozíku pohodlně a bezpečně dostali do vlaku, a to bez ohledu na to, o jakého dopravce jde. „I v zahraničí, například na Slovensku, jsou plošiny součástí vybavení stanic, které slouží všem dopravcům, a neměly by být předmětem nesmyslného konkurenčního boje,“ řekl Ondrůj. Apelovat na převod plošin by podle něj měla i města a obce.

Dálkové vlaky RegioJet zajíždějí do Zlínského kraje od loňského prosince, kdy začaly spojovat Staré Město a Zlínsko s Olomoucí, Prahou a dalšími městy v České republice. Spoj doplnil dříve zavedené linky, kdy cestující z regionu mohou využívat pro cesty do Prahy kombinaci autobusů Student Agency a vlaků RegioJet jedoucích z Olomouce.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery