Policie prověřuje tendr Jihočeského kraje, který mohl ovlivnit software | E15.cz

Policie prověřuje tendr Jihočeského kraje, který mohl ovlivnit software

rozbitá silnice, ilustrační foto
rozbitá silnice, ilustrační foto
• 
ZDROJ: war4all.com

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Upravený software je důvodem, proč policie prověřuje tendr Jihočeského kraje na modernizaci silnic druhých a třetích tříd. Soutěž prý nebyla průhledná a kraj kvůli tomu zatím nemůže dosáhnout na 750 milionů korun. O zájmu policie o silniční tendr informovala Česká televize. Vedení kraje odpovědnost odmítá.

Veřejnou soutěž pořádala najatá společnost, podle detektivů protikorupční policie ale nebyla transparentní. „Software těchto losovacích zařízení, čili notebooků, byl upraven tím způsobem, že skutečně dopředu šlo stanovit, jací uchazeči budou vybráni,“ řekl televizi mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Policisté vyšetřují v Česku na 40 podobných případů.

Vedení kraje se odpovědnosti zříká a podle hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) nepochybilo. „My jsme v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek zadali tento výběr konečného dodavatele. Postupovali jsme tak, že jsme si vybrali zástupce zadavatele,“ řekl ČT hejtman.

Kraj vypsal tendr na modernizaci 222 kilometrů silnic II. a III. tříd za tři čtvrtě miliardy. Mluvčí Regionálního operačního programu Jihozápad Adam Kotalík televizi potvrdil, že v těchto případech byla pozastavena administrace, projekty se nekontrolují ani neproplácejí. Prostavěna zatím nebyla ani koruna.

Krajští úředníci nyní hledají cestu, jak miliony získat. „Máme zájem zrušit výběrové řízení, nad kterým vládnou otazníky, a vypsat nové výběrové řízení,“ řekl Zimola. Opravy silnic budou moci začít nejdříve až příští rok, uvedla ČT.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah