Praha nechá zkontrolovat lanový most na Jižní spojce. Jeho konstrukce se kroutí | E15.cz

Praha nechá zkontrolovat lanový most na Jižní spojce. Jeho konstrukce se kroutí

ČTK

Pražská firma Technická správa komunikací (TSK) do měsíce vypíše zakázku na diagnostiku lanového mostu na Jižní spojce, který převádí dopravu nad železnicí mezi Zahradním Městem a Strašnicemi. Most podle usnesení, které nedávno schválila rada města, i přes údržbu vykazuje známky kroucení nosné konstrukce. Před deseti lety musela TSK most, přes který denně projedou desítky tisíc aut, kvůli závadě na několik dní uzavřít, což způsobilo výrazné dopravní komplikace.

„Výběrové řízení by mělo být vypsáno do tří týdnů, nejdéle do měsíce. Konkrétní dopravní omezení a harmonogram diagnostických prací připraví budoucí dodavatel,“ uvedla Lišková. Kompletní diagnostika bude mít za úkol odhalit slabá místa stavby, vliv počasí na chování konstrukce a také vytvořit model nosnosti.

Podle odhadu by měla jednorázová diagnostika vyjít na zhruba šest milionů korun, na další půl milion ročně pak vyjde průběžný monitoring, který má napomoci včasnému odhalení případných závad.

Zastřešení Spořilovské ulice nepotřebuje EIA, rozhodl magistrát

Lanový most přes Jižní spojku je jedním z mladších pražských mostů, zprovozněn byl v roce 1997. V roce 2008 pracovníci TSK odhalili závažné poškození, kvůli kterému nejprve na most nesměly nákladní vozy nad šest tun, poté byl po tři dny uzavřen pro veškerou dopravu. Kvůli uzavírce se tvořily kolony a komplikace způsobovala zejména nákladní doprava, která využívá Jižní spojku namísto nedokončené části Pražského okruhu.

Problémy mají i další pražské mosty. TSK nyní provádí diagnostiku například Hlávkova mostu nebo mostu Legií, které jsou oba ve špatném stavu. Po loňském pádu trojské lávky město zadalo postupně zkontrolovat všechny mosty a lávky v Praze, z toho 110 jich bude prověřeno prioritně.

V dlouhodobě špatném stavu je také například Libeňský most, kde město zatím nerozhodlo o tom, jestli konstrukci opraví, nebo postaví nový. Rekonstrukci potřebuje také Palackého most z Palackého náměstí na Smíchov.

Kamiony nad dvanáct metrů nesmí do Prahy, radní schválili návrh

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!