Pražský den železnice má být kvůli suchu tentokrát bez páry | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Pražský den železnice má být kvůli suchu tentokrát bez páry

Pražský den železnice má být kvůli suchu tentokrát bez páry
**Nemůže chybět.** Den železnice je již po desetiletí nepředstavitelný bez populární lokomotivy M 131.1 zvané Hurvínek.
• 
ZDROJ: ČTK
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Příznivci železniční historie si v Praze přijdou tuto sobotu na své. V rámci oslav Dne železnice otevřou České dráhy některé běžně nepřístupné prostory a vypraví řadu historických vlaků na různá místa metropole. Centrem oslav bude nádraží Braník. „Bude připravený program, který zahrnuje například jízdy na šlapací drezíně, výstavu současných i historických lokomotiv nebo vystoupení hudebních skupin,“ uvedl mluvčí drah Petr Pošta.

Jedno zklamání ale budou muset návštěvníci překousnout. V hlavním městě a okolí platí kvůli suchu a nebezpečí požáru zákaz provozu parních lokomotiv. Oblíbená parovka Čtyřkolák z dvacátých let minulého století, která každý rok v září brázdí pražské tratě, tak zřejmě zůstane vychladlá. Podle Pošty jsou nicméně dráhy připravené ji roztopit, pokud hasiči zákaz do soboty odvolají.

V Moskvě po téměř století znovu jezdí nadzemka, projekt stál 50 miliard

Pravděpodobně ale budou nostalgické vlaky tahat motorové lokomotivy Bardotka a Karkulka; na programu jsou okružní jízdy po pražských nádražích včetně návštěvy největšího tuzemského depa, kterým je odstavné nádraží Jih. Zájemci si budou moci prohlédnout také výtopnu v Nuslích nebo zázemí hlavního nádraží. „Chybět nebudou ani jízdy Hurvínkem po trase hlavní nádraží–Braník–Zbraslav,“ doplnil Pošta.

Den železnice se slaví v různých zářijových termínech v depech po celé republice. Připomíná zahájení parního provozu na první veřejné železniční trati pro dopravu osob na světě. Stalo se tak 27. září 1825 mezi anglickými městy Stockton a Darlington přičiněním konstruktéra George Stephensona.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!