Pražský dopravní podnik posílí linku na letiště, nakoupí dvacet velkokapacitních autobusů | E15.cz

Pražský dopravní podnik posílí linku na letiště, nakoupí dvacet velkokapacitních autobusů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pražský dopravní podnik nakoupí 20 velkokapacitních autobusů. Podnik vypsal výběrové řízení na dodavatele vozů. Zaplatí za ně zhruba 500 milionů korun, přesná částka ale vzejde až z výsledku tendru. Dodavatel by mohl být znám do konce letošního listopadu. Autobusy budou nasazeny na linku 119 z Veleslavína na Letiště Václava Havla. Kromě toho začal dopravní podnik s výrobci předběžně jednat o nákupu trolejbusů.

Vozy budou minimálně 20,5 metru dlouhé a maximálně 3,3 metru vysoké. Vybaveny musí být minimálně 40 sedadly pro cestující a dalšími minimálně šesti pro osoby se sníženou schopností pohybu. Součástí bude také klimatizace. „V tendru nespecifikujeme typ pohonu, můžou se do něj přihlásit jak výrobci vozů s konvenčním dieselovým motorem splňující emisní normu Euro 6, tak i výrobci hybridních vozů,“ uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský. První vozy by se na lince podle něj mohly objevit na podzim příštího roku.

Velkokapacitní autobusy budou na lince číslo 119 jezdit do plánované elektrifikace trasy, kdy zde začnou jezdit elektrobusy s možností dobíjení baterie během cesty. Velkokapacitní autobusy pak DPP využije na další linky, například 112 do zoologické zahrady v Troji.

DPP rovněž zahájil předběžnou tržní konzultaci s výrobci velkokapacitních bateriových trolejbusů, která by se měla uskutečňovat do konce letošního října. Samotné vypsání veřejné zakázky na dodávku 20 kusů trolejbusů DPP plánuje letos v prosinci.

Dopravní podnik je největší městskou firmou. Provozuje více než 1100 autobusů s průměrným stářím devět let. Nejdelší trasu má autobusová linka 177, bezmála 29 kilometrů. Náklady podniku na provoz autobusů v pražské integrované dopravy činí ročně skoro čtyři miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah