Prolomily ztrátu. České dráhy v pololetí vykázaly zisk 158 milionů | E15.cz

Prolomily ztrátu. České dráhy v pololetí vykázaly zisk 158 milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České dráhy se v pololetí vymanily ze ztráty. Hospodařily se ziskem po zdanění 158 milionů korun. Vloni v pololetí přitom dráhy prodělaly 510 milionů korun.

Vyplývá to z výsledků uveřejněných na internetových stránkách dopravce. Podle předsedy představenstva Daniela Kurucze stojí za zlepšením výsledků mimo jiné zvýšení tržeb u osobní dopravy a provozní úspory.

„Hospodářské výsledky jsou lepší v obou hlavních segmentech. Osobní dopravě se meziročně podařilo o bezmála 400 milionů snížit ztrátu a to i díky růstu tržeb z hlavní činnosti. Oproti loňsku jsou vyšší o 432 milionů korun. Jen z prodeje jízdenek jsme přitom utržili o 137 milionů korun víc,“ uvedl předseda představenstva ČD Daniel Kurucz.

Dařilo se také segmentu nákladní dopravy, který Českým dráhám přinesl zisk 540 milionů korun. Podle zprávy se dařilo také ostatním dceřiným společnostem ČD.

Nákladní doprava v zisku, osobní v ztrátě

Za celý loňský rok skupina České dráhy prohloubila ztrátu na téměř dvě miliardy korun, na čemž se podílela zejména osobní doprava s celkovou ztrátou téměř 1,8 miliardy korun. Naopak nákladní doprava zaznamenala pokles tržeb o 345 milionů na 6,3 miliardy korun. Důvodem je podle Českých drah vysoká konkurence zejména v přepravách hnědého a černého uhlí, která následně vede ke snižování cen za přepravu. Tyto ztráty se podařilo do značné míry vykompenzovat snížením provozních nákladů.

„Jsme rádi, že se nám podařilo zastavit propad Českých drah,“ uvedl k výsledkům Kurucz s tím, že za půl roku jde o významný obrat v hospodaření. Celá společnost podle něj proti předešlému období uspořila zhruba 737 milionů korun. Na úsporách se podílely především snížené náklady na elektřinu a naftu a snížily se i osobní náklady, marketing a právní služby.

Zadlušení firmy roste

Celkový dluh Českých drah vzrostl k 30. červnu 2014 meziročně o 1,2 miliardy na 34 miliard korun, uvedl náměstek pro ekonomiku Pavel Krtek. Zadlužení skupiny se má podle střednědobého plánu zvyšovat do roku 2016. Od roku 2017 by poté měly být veškeré roční investice nižší než odpisy a zadlužení dopravce se začne snižovat, dodal. Skupina Českých drah, do níž patří například Výzkumný ústav železniční a poskytovatel datových služeb ČD Telematika, zaměstnává 25 tisíc lidí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah