RegioJet expanduje na východním Slovensku, na jeho vlaky navážou autobusy | e15.cz

RegioJet expanduje na východním Slovensku, na jeho vlaky navážou autobusy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dopravce RegioJet od pondělí rozšíří nabídku spojů na východním Slovensku. Na dálkové vlaky, které jezdí z Prahy a z Bratislavy do Košic, budou navazovat autobusy v Popradu, Kysaku a Košicích. Poprvé ale firma podnikatele Radima Jančury nevypraví vlastní autobusy, místo toho se domluvila na spolupráci se třemi slovenskými dopravci. Cestující pojedou se dvěma dopravci na jednu jízdenku.

Z Popradu přípojné autobusy obslouží Kežmarok, Spišskou Belou, Podolínec a Starou Lubovňu. Z Kysaku bude přípoj do Prešova, Giraltovic, Stropkova, Svidníku, Raslavic a Bardějova a z Košic do stejných měst vyjma Prešova a také do Vranova nad Toplou, Sečovců, Humenného a Sniny. "Od listopadu by měl být také přípoj z Košic do Michalovců a Sobranců," doplnil Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Díky zmiňovaným autobusovým linkám by RegioJet mohl získat více cestujících do svých vlaků. Mezinárodní vlakové spoje z České republiky do Košic kromě RegioJetu provozují také České dráhy a soukromý dopravce Leo Express. Na hlavní slovenské trati z Bratislavy do Košic zajišťuje vlakovou dopravu i slovenská státní Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), která v prosinci na této trase obnoví provoz vlaků vyšší kategorie InterCity. Ve stávajících rychlících ZSSK mohou děti, studenti a senioři cestovat zdarma.

Původně chtěl RegioJet zprovoznit vlastní autobusové linky ke svým vlakům. Proti byla samospráva na Slovensku, RegioJet se tak nakonec dohodl na spolupráci s tamními dopravci. "Během doby se ukázalo, že tento model bude nejlepší, protože dopravci mají zázemí a je možné nabídnout více spojů. Bylo potřeba jen upravit jízdní řád, aby byl zajištěný komfortní přestup," řekl mluvčí Ondrůj. V Kysaku autobus odjíždí ze zastávky před nádražím, v Popradu a Košicích z autobusových nádraží, která jsou vedle nádraží vlakového.

V autobuse se cestující prokáže stejně jako ve vozidlech RegioJetu, řidiči budou mít vytištěný seznam cestujících. Navazující spojení nabídne rychlejší spojení směrem na západ a bude i levnější.

Jízdenky bude možné koupit nejen na internetu či v předprodejních místech RegioJetu, ale postupně také v předprodejních místech partnerských dopravců na vybraných autobusových nádražích, kam budou linky zajíždět. "Budeme také garantovat návaznost spojů, případně zajistíme náhradní přípoj či asistenci v případě výrazně zpožděného spoje," uvedl Ondrůj.

RegioJet na Slovensku dosud jezdil se svými autobusy převážně v západní a částečně i v centrální části země. Zavedeným dopravcům začal konkurovat nižšími cenami jízdného. Na východní Slovensko jezdí mezinárodní linky z České republiky. Do Košic jezdí tři páry vlaků RegioJetu z Bratislavy, z Prahy jeden noční a jeden denní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah