Slovenský dopravce obnoví vlaky na trati, kde jezdí Regiojet. Jančura pohrozil odchodem

Lokomotiva Škoda 109 E2 pro slovenské dráhy

Lokomotiva Škoda 109 E2 pro slovenské dráhy Zdroj: Skoda Transportation

Vlaky Regiojetu na smíchovském nádraží
Radim Jančura
Vlaky Regiojetu na smíchovském nádraží
Vlaky Regiojetu na smíchovském nádraží
Na trať mezi Prahou a Havířovem poprvé vyjely soupravy RegioJet.
22
Fotogalerie

Slovenský státní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v prosinci obnoví provoz vlaků vyšší kategorie InterCity (IC) mezi Bratislavou a Košicemi. Prohlásil to ministr dopravy Árpád Érsek. 

ZSSK tyto spoje zrušila letos v lednu po více než roce od vstupu českého dopravce RegioJet na zmiňovanou nejvytíženější slovenskou železniční trať. RegioJet v reakci na oznámení ministerstva dopravy pohrozil svým odchodem z tratě.

"Zkušenosti od zastavení IC vlaků ukázaly, že po takovémto produktu je poptávka, a proto jsme se rozhodli obnovit IC vlaky na komerčním základě," uvedl Érsek. Dodal, že úkolem ZSSK bude dostat do zisku provoz IC vlaků, které budou jezdit dvakrát denně v obou směrech. V minulosti byly IC vlaky ztrátové.

ZSSK i po zrušení IC vlaků provozuje mezi Bratislavou a Košicemi státem dotované rychlíky, ve kterých mohou děti, studenti a senioři jezdit zdarma. Jízda tímto typem vlaků ale trvá déle než bývalými soupravami IC nebo vlaky RegioJetu.

Jančura: Trať není pro více dopravců

RegioJet rozhodnutí slovenského ministerstva kritizoval. Podle něj vzhledem k bezplatnému cestování vybraných skupin pasažérů v rychlících nemůže na zmiňované trati fungovat se ziskem více komerčních vlaků.

"Pokud by ale stát dopustil nebo dokonce nařídil ZSSK postup, který povede k poškozování podnikání RegioJetu a dalších dopravců, kteří si musí na svůj provoz vydělat, v takovém případě RegioJet z trasy Bratislava - Košice odejde," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj v prohlášení, které poskytl ČTK.

Na provoz IC vlaků ZSSK ani v minulosti nepobírala dotace. Na vlastní komerční riziko přepravuje cestující mezi Bratislavou a Košicemi také RegioJet, který v srpnu na této trati zdražil nejnižší jízdné. Po vstupu RegioJetu na trať ZSSK jízdné v IC vlacích zlevnila.

Obnovení vlaků IC prosazovala nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která je součástí koaliční vlády premiéra Roberta Fica. Předseda SNS a nynější šéf slovenské sněmovny Andrej Danko se před březnovými volbami ostře ohradil vůči podnikání RegioJetu na Slovensku s odůvodněním, že nejde o slovenskou firmu.

Postup ZSSK při provozu IC vlaků prověřoval na podnět RegioJetu slovenský antimonopolní úřad (PMÚ). Úřad letos v létě oznámil, že ZSSK nezneužila svého dominantního postavení na trhu formou podnákladových cen.