RegioJet rozšíří svou flotilu o padesát dalších vozů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

RegioJet významně rozšíří svou flotilu. Pořídí padesát dalších vozů

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Největší český soukromý železniční dopravce plánuje výraznou expanzi na tuzemské i zahraniční koleje. RegioJet proto ve velkém nakupuje další vozy do své flotily. Právě v těchto dnech průběžně odebírá šedesát pořízených nových i použitých vozů, příští rok nakoupí dalších padesát. Deníku E15 to sdělil majitel firmy Radim Jančura. Dopravce už dříve oznámil, že nakoupí i patnáct lokomotiv TRAXX MS3.

„Celkem by pořízení dalších vozů mělo RegioJetu umožnit navýšit v roce 2020 počty cestujících přepravených našimi vlaky na úroveň kolem 18-20 milionů cestujících ročně,“ uvádí Jančura. Loni vlaky RegioJetu celkem přepravily 9,7 milionu pasažerů. Aktuálně má firma v provozu asi dvě stě vozů. 

K nově pořizovaným patří jak sedačkové pro dálkovou dopravu, tak ubytovací – neboli spací vozy. Dopravce chce jejich nákupem navýšit potenciál a kapacitu dálkových spojů provozovaných v Česku, na Slovensku, v Rakousku a do budoucna dalších evropských zemích. Vozy pro dálkové vlaky jsou vyrobené pro maximální rychlost 200 kilometrů v hodině.

Část z nich bude také nasazena od prosince na trase Brno – Ostrava – Bohumín. Současně RegioJet zakoupil také 11 patrových vozů pro regionální dopravu, které nasadil na trasu Bratislava – Komárno na Slovensku.

Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho

Kapacita vozů je různá – od 54 až po 80 míst s oddílovým i velkoprostorovým uspořádáním. Součástí skupiny 60 pořízených vozů je také 16 nových vozů Astra, po jejich získání bude RegioJet provozovat 26 těchto vozů vybavených velkoprostorovými interiéry s dotykovými obrazovkami v sedačkách.

Cenu za nákup vozů dopravce nezveřejnil. V červnu však emitoval dluhopisy ve výši téměř jedné miliardy korun, další emisi v poloviční hodnotě plánuje na příští rok. Značná část z těchto částek má jít právě na nákup lokomotiv a vozů.

Regiojet plánuje vydat dluhopisy. Půjde o druhou nejvyšší emisi v historii firmy

Podívejte se na vlaky provozované dopravcem v současnosti:

RegioJet uskuteční největší nákup své historie. Dopravce pořídí nové lokomotivy Bombardier

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!