Ryanair chystá přelomovou změnu, začne nabízet lety s přestupem | e15.cz

Ryanair chystá přelomovou změnu, začne nabízet lety s přestupem

Boeing 737 aerolinek Ryanair
Boeing 737 aerolinek Ryanair
• 
ZDROJ: Juanedc, Flickr.com (CC BY 2.0)
Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair mění zažité zvyklosti. Od léta začnou svým zákazníkům nabízet přestupní letenky, čímž vymažou jeden z hlavních rozdílů mezi tradičními a nízkonákladovými dopravci.

Přestupní lety s Ryanairem byly dosud záležitostí jen pro odvážné. Cestující si na každý úsek cesty musel zvlášť zakoupit letenku, na přestupním letišti opět projít bezpečnostní kontrolou a v případě, že mu třeba kvůli zpoždění prvního letu uletěl ten druhý, měl zkrátka smůlu.

To se ale nyní mění. Irské aerolinky umožní od léta zákazníkům nakoupit v rámci své sítě přestupní letenky na letech přes své největší základny – londýnské letiště Stansted a El Prat v Barceloně. Kromě pohodlí při přestupu změna zákazníkům přináší především záruku, že se dostanou do cíle své cesty.

Z Prahy do stovky destinací

„Pokud jste například v Glasgow, Belfastu nebo Edinburghu, a nemáte k dispozici přímou linku třeba do Poznaně v Polsku, systém vám ukáže, že se tam můžete dostat jen s jednou zastávkou ve Stanstedu,“ řekl deníku Irish Independent šéf aerolinek Michael O'Leary. Výrazně se tak rozšíří i nabídka pro české cestující. Na letiště Stansted létá i linka z Prahy a ze svého londýnského hubu pak Ryanair nabízí lety do více než stovky destinací.

Ryanair chce novinku testovat zhruba tři až šest měsíců. Poté se na základě poptávky rozhodne, zda službu zachová, rozšíří na další letiště anebo zruší. „Jediná složitost, se kterou se musíme vyrovnat, je přesouvání zavazadel na další lety, aniž bychom jich přitom hodně poztráceli,“ uvedl O'Leary.

Už nejde jen o náklady

Zavádění přestupních letů ukazuje, že priority Ryanairu se mění. O'Leary byl dříve proslulý svým takřka obsesivním přístupem k udržování nákladů na nejnižší možné úrovni a praktiky Ryanairu jako astronomické poplatky za vytištění letenky na přepážce během odbavení nebo trestání zaměstnanců, kteří si v práci nabíjeli soukromé mobilní telefony, se staly terčem rozsáhlé mediální kritiky.

Přestupní lety jdou přitom přímo proti této filosofii. Ryanair musí zaplatit zaměstnance, kteří budou na přestupech překládat zavazadla a upravit svůj rezervační systém. Jakékoli komplikace během přestupů navíc zvyšují riziko, že letadla se na zemi zdrží déle. Co nejkratší zastávky na zemi jsou přitom pro udržení ziskovosti nízkonákladových aerolinek klíčové.

Ryanair není prvním nízkonákladovým dopravcem nabízejícím přestupní lety. Již dříve se tímto krokem přiblížily svým síťovým konkurentům aerolinky Germanwings, Norwegian Air Shuttle nebo Vueling.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery