Ryanair má rekordní zisk, letos ale čeká pokles

Ryanair

Ryanair Zdroj: profimedia.cz

Irská společnost Ryanair, která je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě, vytvořila v minulém fiskálním roce čistý zisk 502,6 milionu eur (asi 12,7 miliardy korun). To je proti předchozímu roku nárůst o 25 procent a znamená to rekord v historii firmy. Podnik ale zároveň varoval, že zisk v tomto roce bude nižší a bude se pohybovat zřejmě od 400 milionů do 440 milionů eur.

Výsledek za uplynulý rok je nad odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 491 milionů eur. Firma také uvedla, že podruhé v historii bude vyplácet dividendy, celkem na ně vyčlení zhruba 483 milionů eur.

Management upozornil, že na další hospodaření bude mít nepříznivý vliv hlavně růst cen pohonných hmot a také horší vyhlídky evropské ekonomiky. To budou hlavní důvody, které způsobí, že zisk letos klesne až o 20 procent. Šéf Ryanairu Michael O'Leary řekl, že zdražení letenek růst cen pohonných hmot kompenzovat nedokáže.

Předpokládaný pokles zisku bude první po čtyřech letech. Od roku 2009 se přitom Ryanairu dařilo zisk zvyšovat tempem alespoň 25 procent ročně. Firma, která sídlí v Dublinu, vstoupila na burzu v roce 1997 a od té doby se s akcionáři jen jednou rozdělila o zisk formou dividend.