Ryanair odolává útlumu odvětví. Tržby překonaly očekávání | E15.cz

Ryanair odolává útlumu odvětví. Tržby překonaly očekávání

Ryanair
Ryanair
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hospodářské výsledky největšího evropského nízkonákladového přepravce Ryanair překonaly očekávání. Čistý zisk firmy od října do prosince dosáhl 15 milionů eur, analytici podle agentury Reuters přitom čekali v průměru ztrátu 16 milionů eur. Výsledky ukázaly vyšší odolnost nízkonákladového sektoru vůči útlumu v odvětví, který těžce zasahuje běžné aerolinie. V posledním čtvrtletí se dařilo i EasyJetu.

Firma na zimu kvůli vysokým nákladům na pohonné hmoty odstavila 80 ze svých 270 letadel. Její tržby přesto vzrostly meziročně o 13 procent na 844 milionů eur. Pomohlo zdražení letenek - průměrné ceny Ryanair zvýšil meziročně o 17 procent, což smazalo negativní vliv dvouprocentního poklesu počtu cestujících.

Ryanair zvýšil odhad zisku pro celý finanční krok o devět procent na 480 milionů eur. Počet cestujících by se za celý rok měl zvýšit o čtyři miliony na 80 milionů. Firma už v předešlém roce podle statistik Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) přepravila na mezinárodních linkách více cestujících než jakákoli jiná společnost.

Diskontním aeroliniím se daří v situaci, kdy dražší přepravci jako Lufthansa a Air France-KLM mají potíže s vysokými cenami paliv a ochabující globální ekonomikou. „Recese v EU, vyšší ceny ropy, postupující úpadek modelu organizovaných dovolených, výrazné zdražení letenek u konkurentů a omezení kapacit vytvořily pro Ryanair ohromné příležitosti k růstu,“ konstatoval generální ředitel firmy Michael O'Leary.

Podobně dobrý výsledek jako Ryanair vykázal za poslední čtvrtletí jeho nízkonákladový konkurent EasyJet. Britské společnosti vzrostly příjmy o 16,7 procenta na 763 milionů liber. Přibylo jí i firemních cestujících.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah