Ryanair zvýšil zisk po zdanění o deset procent, své ceny chce zachovat

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Reprofoto Youtube

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair zvýšila v uplynulém finančním roce zisk po zdanění o deset procent na 1,45 miliardy eur (37 miliard korun). Za 12 měsíců do konce března 2018 se jí podle jejího dnešního vyjádření zvýšil počet pasažérů - především v Německu, Itálii a Španělsku, na výsledku se výrazněji neprojevilo ani 20 tisíc zrušených letů a klesající ceny letenek. A zdražovat se navzdory nárůstu cen paliv a vyšším nákladům na zaměstnance evropská nízkonákladová jednička nechystá ani letos.

I proto ale firma pro letošní finanční rok počítá s poklesem zisku z rekordních hodnot na 1,25 až 1,35 miliardy eur, což je mírně pod odhadem analytiků, kteří předpokládají zisk 1,37 miliardy eur. Na vině je částečně devítiprocentní nárůst jednotkových nákladů. Šlo by o první pokles zisku Ryanairu za pět let.

Průměrná cena letenky se působením konkurence snížila na 39,40 eur (zhruba tisíc korun). "Dobrá zpráva pro naše klienty, špatná pro konkurenci," uvedla firma. Počet leteckých pasažérů Ryanairu se zvýšil o devět procent na zhruba 130 milionů, a to navzdory nutnosti škrtnout 20 tisíc letů, když v letovém plánu nebyly zohledněny dovolené pilotů. Obsazenost letů společnosti činí 95 procent, výrazně více než u konkurence.

Šéf firmy Michael O'Leary chystá nábor několika set nových pilotů a členů posádky, především z řad bývalých zaměstnanců zkrachovalých aerolinek Air Berlin. Co nejrychleji chce také převzít většinu v nové letecké společnosti Nikiho Laudy Laudamotion. V té Ryanair v dubnu koupil zatím čtvrtinový podíl.