Sobotka připustil transformaci ŘSD na státní podnik

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: E15

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by se mohlo transformovat ze státní příspěvkové organizace na státní podnik. Změna by mohla zlepšit schopnost státu kontrolovat kvalitu výstavby dálnic. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Případná transformace by měla podle něj být úkolem pro nového ředitele ŘSD. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) by měl ředitelství rychle personálně stabilizovat, řekl Sobotka.

„Já v té transformaci na státní podnik vidím jisté pozitivní možnosti zejména z hlediska odměňování kvalitních odborníků, kteří by za stát měli hájit kontrolu kvality prací, které jsou odváděny na výstavbě nebo rekonstrukci dopravní infrastruktury,“ řekl Sobotka. Změna právní formy ŘSD by podle něj umožnila například také lépe zaplatit projektanty, kteří budou schopni projekty kvalitněji kontrolovat.

Pro sociální demokraty je podle premiéra transformace ŘSD na státní podnik přijatelná. „Ale musí tam být jasně definovaný management, který tohle bude schopen zvládnout, současně to nesmí vyčerpat síly ŘSD,“ poznamenal Sobotka. To podle něj musí nyní hlavně vykupovat pozemky v trasách důležitých komunikací a připravovat výběrová řízení. Klíčové je podle Sobotky také pokračování čerpání evropských dotací na budování dopravní infrastruktury.

Ve vedení ŘSD dochází v posledních letech k velmi častým personálním výměnám. Od začátku letošního roku se v jeho čele vystřídali již čtyři šéfové.

Největší změnu managementu v ŘSD provedl jeho bývalý ředitel Jan Kubiš, který ihned po svém dubnovém nástupu vyměnil většinu vedoucích pracovníků ŘSD. Ani jeho tým ale na ŘSD nevydržel dlouho a dnes z něj zbývají už jen jednotlivci. Nejnověji se ŘSD právě kvůli častým reorganizacím rozhodl opustit ředitel finančního úseku Libor Tejnil. ŘSD dnes dočasně vede bývalá ředitelka komunikace Agrofertu Soňa Křítková.

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) minulý týden uvedl, že tato situace je dočasná, není ideální a je potřeba ji v co nejbližší době změnit. Termín, kdy by ŘSD mohl nový generální ředitel převzít, nicméně neuvedl. Nedotažený výběr nového ředitele ŘSD po nečekaném odchodu Jana Kubiše je nejvýraznější personálií, kvůli které sklízí šéf dopravy kritiku.

Kromě otázky nového ředitele ŘSD bude chtít Sobotka po Prachařovi po senátních volbách také, aby zrychlil výstavbu dopravní infrastruktury. Do konce roku premiér od ministra také očekává, že personálně stabilizuje také vedení Českých drah (ČD) a vyřeší odkládaný převod majetku ČD na Správu železniční a dopravní cesty, která má snížit zadlužení ČD.

Sněmovna by se měla ve středu zabývat zřízením vyšetřovací komise k prověření veřejných zakázek v dopravě. Schůzi svolal předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD) na podnět poslanců opozičních TOP 09 a ODS. Pravice tak reagovala na postup klubů ANO a KDU-ČSL, které při minulé sněmovní schůzi zablokovaly snahu TOP 09 vyvolat debatu o krocích Prachaře.

„Nemyslím si, že potřebujeme mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny v této věci,“ uvedl dnes Sobotka. Opozice podle něj chce tímto krokem zatáhnout Sněmovnu do předvolební kampaně. Vládní koalice proto nejspíše odmítne navrhovaný program schůze, naznačil premiér.