Soud zrušil čtvrtmiliardovou pokutu pro dráhy, případ vrací ÚOHS | E15.cz

Soud zrušil čtvrtmiliardovou pokutu pro dráhy, případ vrací ÚOHS

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Brně dnes zrušil čtvrtmiliardovou pokutu, kterou Českým drahám (ČD) v roce 2009 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě. Případ se vrací na antimonopolní úřad. Pokuta byla jednou z nejvyšších, jakou kdy ÚOHS pravomocně jedné firmě uložil. Antimonopolní úřad se musí s rozsudkem teprve seznámit.

Firma měla původně platit 270 milionů, bývalý předseda ÚOHS Martin Pecina ale pokutu následně snížil na 254 milionů. Sankci původně Krajský soud v Brně potvrdil. V dubnu 2011 uvedl, že není nikterak nepřiměřená, nespravedlivá nebo likvidační.

„V tuto chvíli nemáme plné znění rozhodnutí soudu, ale už nyní můžeme říci, že ho považujeme za velký úspěch. Soud rozhodl v náš prospěch a jsme přesvědčeni, že pokuta by měla být na základě tohoto rozsudku zažehnána“ řekl mluvčí ČD Radek Joklík. Pokuta se týká období, kdy nákladní doprava byla součástí Českých drah a nebyla vyčleněna do dceřiné ČD Cargo. Její výplata byla dosud odložená, dráhy ji tedy nezaplatily.

České dráhy proti nařízené pokutě protestovaly a požadovaly, aby pokuta za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě přešla na dceřinou společnost, nákladního železničního dopravce ČD Cargo. Případem se následně zabýval Nejvyšší správní soud, který předchozí verdikt Krajského soudu v Brně zrušil.

Krajský soud nyní musel respektovat závěry NSS. „Ve správním řízení jednak nebylo prokázáno uplatňování podnákladových cen, jednak nebylo možno pro posouzení věci použít jeden z důkazů, který nebyl opatřen zákonným způsobem. Obojí bylo důvodem ke zrušení rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl dnes soudce Krajského soudu v Brně David Raus.

Dráhy prý zvýhodňovaly své klienty

Podle ÚOHS dráhy ještě v době, kdy provozovaly nákladní dopravu, zvýhodňovaly některé své klienty, když jim počítaly rozdílné ceny. U úřadu si stěžoval slovenský konkurent ŠPED-TRANS Levice, podle nějž ČD zvýhodňovaly některé zákazníky, a tak si je zavazovaly ke dlouhodobé spolupráci. Prý to omezovalo konkurenci a také znevýhodňovalo jiné zákazníky, kteří lepší cenu nedostali.

ČD podle úřadu nabídly některým klientům tak nevýhodné podmínky, že těmto firmám znemožňovaly vstoupit na trh železniční nákladní dopravy a působit na něm. ČD také nabízely výhodnější nabídky těm svým zákazníkům, kteří byli osloveni alternativní nabídkou od konkurence, a tím byl opět konkurenci ztížen vstup na trh.

Soudy ruší rekordní pokuty ÚOHS poměrně často
979 milionu korun (později snížena na 941,9 milionu; dosud neuzavřeno) - Devět mezinárodních strojírenských holdingů dostalo v únoru 2007 vysokou pokutu za kartel. Sankce se týkala 16 firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric, Toshiba a Nuova Magrini. V dubnu téhož roku ÚOHS společnostem Areva T&D Holding a Siemens AG pokutu snížil. Souhrnná sankce tak dosáhla výše 941,9 milionu korun. Pokutu opakovaně řešily české soudy, naposledy v dubnu 2013, kdy Nejvyšší správní soud potvrdil, že antimonopolní úřad musí o výši pokut rozhodnout znovu.
484 milionů korun (zrušena) - Pokuta za kartel šesti stavebních spořitelen, nepravomocně byla uložena v roce 2004. ÚOHS později případ překvalifikoval a pokutu snížil nejdříve na 201 milionů korun a v prosinci 2006 na 55 milionů korun. Spořitelny se obrátily na soud a justice sankci zcela zrušila.
370 milionů korun (později snížena na 39,8 milionu korun; dosud neuzavřeno) - Pokutu za údajné zneužití dominantního postavení na trhu s plynem uložil ÚOHS společnosti RWE Transgas. V březnu 2007 úřad sankci snížil, soudy ji ale poté několikrát zrušily. Loni Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost RWE a potvrdil rozsudek soudu z ledna 2012, který zrušil sníženou pokutu 240 milionů korun, jeden z deliktů ale potvrdil. Případ se vrátil na ÚOHS, který loni v prosinci uložil společnosti RWE pokutu 39,778 milionu Kč za první delikt. Druhý se nepodařilo prokázat. Proti rozhodnutí firma podala rozklad.
313 milionů korun (zrušena) - ÚOHS podezříval šestici distributorů pohonných hmot (Benzinu, Shell, Agip, ConocoPhillips, OMV a Aral), že část roku 2001 jednali ve vzájemné shodě při určování cen benzinu. Sankcí se několikrát zabývaly soudy, které ji opakovaně rušily. Loni v únoru ÚOHS správní řízení s distributory zastavil, neboť nemohl zajistit soudem požadované další důkazy. Více než deset let trvající spor tak skončil bez pokuty.
270 milionů korun (později snížena na 254 milionů korun; dosud neuzavřeno) - V červenci 2008 ÚOHS informoval, že České dráhy mají zaplatit pokutu za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě. Na základě rozkladu Českých drah úřad v květnu 2009 pokutu snížil na 254 milionů korun. Loni v září NSS rozhodl, že čtvrtmiliardovou pokutou se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně. Ten dnes pokutu zrušil a případ vrátil zpět ÚOHS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah