Stát odkoupí nejsilnější český remorkér, dá za něj deset milionů | e15.cz

Stát odkoupí nejsilnější český remorkér, dá za něj deset milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát koupí za zhruba deset milionů korun nejsilnější český remorkér Beskydy kotvící v Děčíně. Se soukromým majitelem již má předběžnou smlouvu, uvedla Česká televize. Kvůli dlouhodobému suchu byl provoz lodi ztrátový, takže jí hrozilo odstavení. Dříve bylo tak silných remorkérů určených k přetahování těžce naložených lodí přes obtížné úseky 12, ale v současnosti jsou Beskydy posledním z nich v provozu.

Kolesový motorový remorkér původní české konstrukce pocházející z roku 1956 dokáže vyprošťovat uvázlé lodě, nebo je vléct, když je v Labi příliš nízká hladina vody.

„Zůstane v každém případě v Děčíně a bude jako doposud plnit svoji roli,“ řekl ČT mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský. Kapitán lodi Vladimír Weinlich loni řekl, že náklady na roční provoz remorkéru Beskydy se pohybují okolo jednoho milionu korun.

Letos prováděl remorkér Beskydy podle televize mimo jiné tři záchranné akce. V březnu například vyprostil českou nákladní loď, která uvázla u mostu v Drážďanech a týden blokovala dopravu na Labi.

Již dříve navrhovalo město Děčín, Ústecký kraj a Praha, aby byl remorkér Beskydy zachráněn tím, že bude prohlášen za kulturní památku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah