Stevardi Lufthansy stávkují, na pátek chystají celodenní protest | E15.cz

Stevardi Lufthansy stávkují, na pátek chystají celodenní protest

bru

Po Berlínu a Frankfurtu zahájili hodinu po poledni palubní průvodčí aerolinek Lufthansa stávku i v Mnichově. Kvůli protestům musely největší německé aerolinky zatím zrušit už více než 300 letů, a to všetně letu z Frankfurtu do Prahy a zpět. Další a tentokrát mnohem rozsáhlejší protest by mohl propuknout už v pátek.

Palety s balenou vodou, kartonové krabice plné čokoládových tyčinek – Lufthansa se na letišti ve Frankfurtu snaží cestujícím, kteří marně čekají na svůj let, obalit nervy. Kvůli stávce palubních průvodčích za větší platy musely aerolinky nerezervovat lety tisíců testujících a některým z nich jejich naplánované cesty úplně zrušit. Nad tabulí s časy odletů ale stále svítí velký nápis „Boarding, Flying, Smiling“.

Osmihodinové stávky ve Frankfurtu a Berlíně už skončily. Ta mnichovská teprve začala a bude ze všech nejdelší. Skončí až o půlnoci. Kvůli protestu v hlavním městě Bavorska bude muset Lufthansa podle svého plánu odvolat nejméně 69 letů, některé i zítra ráno. I když protesty na ostatních letištích už skončily, i na nich ještě dopravce několik odletů zruší.

Podle odborového svazu Ufo se ke stávce ve Frankfurtu a Berlíně přidalo 85 procent všech palubních průvodčích. Odboráři předpokládají, že v Mnichově bude účast přinejmenším stejná. Na oficiální zahájení stávky přišla asi stovka zaměstnanců.

Zatímco tři největší německá letiště kvůli protestu ruší stovky letů, dalších německých vzdušných přístavu se stávka dotkla jen okrajově. Düsseldorf zruší jen čtyři z celkových 670 dnešních letů. Podobná je i situace na letištích v Drážďanech a Lipsku.

Odboráři hrozí celostátním protestem

Odbory žádají navýšení platů o pět procent poté, co byl růst mezd po tři roky zmražen. Lufthansa nabídla jen 3,5 procenta. Svaz Ufo požádal cestující v otevřeném dopise o pochopení. Podle odborů nízké platy povedou k tomu, že cestující budou na palubách letadel Lufthansy potkávat „létající číšníky“ s nízkými zkušenostmi, kteří mohou mít potíže se zajištěním bezpečnosti cestujících. „Naše stávka není stávkou proti Lufthanse, ale pro Lufthansu,“ stojí v dopisu.

Pokud dopravce ani tentokrát neustoupí, hrozí šéf Ufo Nicoley Baublies celonárodní stávkou. „Pokud se budou dále chovat arogantně, přestaneme s těmito časově a především místně omezenými stávkami,“ prohlásil na adresu Lufthansy. „Potom prostě jednoho dne oznámíme, že druhý den se Německo zastaví od 0 do 24 hodin.“ Ufo později upřesnilo, že taková stávka by mohla propuknout pátek.

Aerolinky ale pro protest pochopení nemají. Podle Lufthansy tato forma stávky poškodí především cestující. „Je to rána do tváře pasažérů,“ prohlásil mluvčí firmy. Dopravce odboráře vyzval, aby se vrátili k jednacímu stolu, více peněz jim ale nabídnout nechce.

Členové odborového svazu Ufo . Kvůli osmihodinovému protestu na letišti ve Frankfurtu muselo být zrušeno 190 letů, které měly přepravit 26 tisíc cestujících.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.