SŽDC se odvolá proti pokutě antimonopolního úřadu | e15.cz

SŽDC se odvolá proti pokutě antimonopolního úřadu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se odvolala proti pokutě 900 tisíc korun, kterou dostala na podzim od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Případem se bude zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS Petra Rafaje.

SŽDC podle antimonopolního úřadu chybovala v zakázce o objemu 237 milionů korun na modernizaci tratě mezi Lysou nad Labem a Prahou-Vysočany. Správa chybovala podle ÚOHS tím, že z tendru neoprávněně vyloučila společnost Skanska, jejíž nabídka byla o více než čtvrtinu nižší než nakonec realizovaná cena.

Podle SŽDC byla u některých objektů stavby nabídka Skansky mimořádně nízká. Po firmě chtěla zdůvodnění cen. Zadavatel konkrétně požádal o rozepsání agregovaných položek v nabídce podle podrobných technických specifikací a o ověření cen dodávek u jednotlivých dodavatelů.

Skanska požadované vysvětlení předložila, zadavatel ji však přesto vyloučil se zdůvodněním, že jednotlivé ceny nebyly podloženy patřičnými podklady.

Tento postup SŽDC byl nezákonný, rozhodl úřad. „Skanska požadavky zadavatele na vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny splnila, neboť položky rozepsala a uvedla jednotkové ceny dodávek a montáže i ceny od dodavatelů. Zadavatel nemohl uchazeči vytýkat absenci dalších dokumentů zdůvodňujících mimořádně nízkou nabídkovou cenu, když žádné další podklady ve své žádosti nepožadoval,“ uvedl již dříve Rafaj.

Podle SŽDC nabídka Skansky vykazovala na rozdíl od ostatních nabídek znaky mimořádně nízké nabídkové ceny. „Důvodem pro podání rozkladu je skutečnost, že uchazeč nebyl vyloučen z důvodu nepředložení 'patřičných podkladů', nýbrž proto, že ve svém zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny neuvedl žádná objektivní fakta, kterými by vysvětlil důvod mimořádně nízké nabídkové ceny obsažené v jeho nabídce tak, jak vyžaduje zákon o veřejných zakázkách,“ uvedl koncem října mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah