Travel Service kupuje dalších pět letounů, flotilou se vyrovná Tvrdíkovým ČSA

Letoun společnosti Travel Service

Letoun společnosti Travel Service Zdroj: Travel Service

SmartWings, Travel Service, ČSA, letiště, letectví
Boeing 737 Travel Service v Praze
Cessna Longitude
Travel Service
Travel Service
10
Fotogalerie

Česká letecká společnost Travel Service podepsala těsně před Vánoci smlouvu s americkým Boeingem na nákup dalších letadel. Kontrakt se týká pěti letounů B737 MAX, celkem tak má Travel Service objednáno už třicet těchto strojů.

Výrobce je dodá postupně do roku 2023, první letadlo dorazí za rok. „Do roku 2023 chce Travel Service provozovat flotilu skládající se z padesáti letadel, což bude znamenat zdvojnásobení počtu oproti roku 2010,“ uvedl generální ředitel letecké firmy Roman Vik.

Podle něj přírůstek do flotily umožní otevření nových linek. Pravidelné spoje firma létá pod značkou Smart Wings. Dnes flotilu tvoří celkem 37 letadel, z toho je 32 strojů Boeing 737. Travel Service dlouhodobě upřednostňuje amerického výrobce před evropských Airbusem. Z jeho dílny provozuje pouze jediný dálkový Airbus A330, využívá jej ale mimo Českou republiku.

Boeing 737 MAX je poslední generací známého letounu pro kratší a střední tratě, Travel Service patří k jeho prvním odběratelům. Cena kontraktu se nezveřejnila, podle údajů na stránkách výrobce se nicméně za jedno letadlo pohybuje kolem 110 milionů dolarů (přes 2,8 miliardy korun). Na palubách bude mimo jiné wi-fi připojení k internetu.

Po dodání všech letadel se velikost flotily Travel Servisu vyrovná Českým aeroliniím z doby prezidentování Jaroslava Tvrdíka před více než deseti lety. Od té doby se ale ČSA, které léta balancovaly na hraně krachu, smrskly na 17 letadel. Travel Service svou dominanci na českém trhu navíc ztvrdil majetkovým vstupem do původně státního dopravce.

Naopak majitelé Travel Servisu do své firmy loni pustili Číňany, když necelou polovinu prodali společnosti CEFC.