ÚOHS: ČD při nákupu RegioPanterů požadavkem na šířku dveří neporušily zákon | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

ÚOHS: ČD při nákupu RegioPanterů požadavkem na šířku dveří neporušily zákon

ÚOHS: ČD při nákupu RegioPanterů požadavkem na šířku dveří neporušily zákon
RegioPanter
• 
ZDROJ: E15 Štěpán Bruner

ČTK

České dráhy (ČD) při nákupu elektrických vlaků RegioPanter neporušily zákon o veřejných zakázkách, uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dráhy tak mohly v tendru na nové vlaky požadovat větší šířku dveří, než je obvyklé. Podmínky splnila jen Škoda Transportation. Konkurence si stěžovala, že se kvůli zadání nemohla do soutěže přihlásit. O zakázku mělo zájem šest firem. Informuje o tom deník Dnes.

Dopravce v soutěži předloni požadoval nestandardně široké dveře a nerozpojitelné podvozky. Dráhy svůj požadavek vysvětlovaly například rychlejším průchodem cestujících nebo možností zastavovat v zatáčce. Běžná šířka dveří v podobných vlacích je 1300 milimetrů, Škoda nabídla 1500 milimetrů.

Antimonopolní úřad si vybral ke správnímu řízení menší ze dvou zakázek na nákup čtyř RegioPanterů za 448 milionů korun, v dalším tendru dráhy nakoupily 15 vlaků za dvě miliardy. První tyto vlaky začaly jezdit loni na podzim. Nyní se koná třetí soutěž, v níž je opět jediným uchazečem Škoda Transportation, píše list.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!