Chorvatsko: Kudy na Jadran a kde čekat zácpy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

V Evropě nastává dálniční kolaps. Podívejte se, kde čekat problémy při cestě na Jadran

Michal Nosek

Michal Nosek

Již v pátek po poledni se začaly tvořit kolony na evropských dálnicích. Přišel nejvypjatější víkend léta a turisté, kteří se vydávají na cestu k Jaderskému moři, musí počítat s problémy. Ty největší se očekávají na hlavních tazích přes Rakousko a Slovinsko do Chorvatska. Kvůli závodu formule 1 v Maďarsku bude vytíženější než obvykle také dálnice D1. Autokluby proto doporučují s cestou vyčkat na úterý nebo středu. Ve videu uvidíte, kudy vedou nejvytíženější trasy z Česka do Chorvatska a na kolik vyjde mýtné.

 

"Zůstaňte doma, pokud není nezbytné, abyste svou dovolenou zahájili v pátek či sobotu. Zácpy se mohou tento víkend vyhrotit," konstatuje německý autoklub ADAC na svých stránkách. V České republice navíc zkomplikují provoz na D1 tisíce fanoušků formule 1, kteří pojedou na Velkou cenu Maďarska na Hungaroring, upozorňuje ÚAMK.

V Rakousku pak očekává ADAC komplikace na dálnici A10 směřující od Salcburku k hranicím se Slovinskem nebo na dálnici A1 mezi Lincem a Vídní. Rakouský automotoklub ÖAMTC avizuje zácpy také na dálnici A9 spojující Linec a Štýrský Hradec, kterou často využívají i čeští řidiči. 

Každoroční český nájezd na Chorvatsko se blíží. Na co si dát pozor při cestě autem

Dopravní komplikace mohou motoristé čekat také ve Slovinsku, a to zejména na dálnici A2, která vede z Lublaně směrem na chorvatský Záhřeb. Zácpy se asi nevyhnou ani silnici E61 a dálnici A1, které tvoří spojnici mezi Rakouskem, Lublaní a přístavním slovinským městem Koper.

Cestu do Chorvatsku dále zpomaluje skutečnost, že řečená země zatím není součástí schengenského prostoru. Je tedy třeba počítat s hraničními kontrolami.

K problematickým úsekům budou v Chorvatsku patřit také místa před dálničními mýtnými branami, kde se často tvoří zácpy. Autoklub ADAC podle informací očekává komplikace především na dálnici A1, která spojuje Záhřeb, Zadar a Split, dále potom na cestě z italského Terstu do Puly či Rijeky. Kolony se však asi nevyhnou ani spojnici mezi Záhřebem a Rijekou či komunikacím vedoucím podél pobřeží a v okolí Plitvických jezer.

Hvězda cestovního ruchu, autobus Škoda RTO, se přestala vyrábět před 40 lety. Připomeňte si ji snímky Viléma Heckela
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy tamní krajiny

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!