Výroba vozítek Segway končí. Slibovanou revoluci v městské dopravě zastavily skandály i vysoká cena

Vozítko segway nenaplnilo očekávání, končí po 19 letech

Vozítko segway nenaplnilo očekávání, končí po 19 letech Zdroj: Profimedia

Segway
Z centra Prahy Segway vytlačil zákaz
Segway používá i pražská městská policie
Zákaz vozítek Segway platí i v některých částech PRahy
Vozítko segway nenaplnilo očekávání, končí po 19 letech
10
Fotogalerie

Společnost Segway dnes ukončuje po téměř dvaceti letech výrobu svého stejnojmenného dvoukolového vozítka. Původně přitom firma tvrdila, že její „elektrické přibližovadlo“ způsobí v přepravě osob revoluci. Segwaye ale spíše proslavily nehody a stížnosti chodců. Oblíbili si je ale turisté ve velkých městech. Někde je využívali i policisté. 

Rychlé „přemísťovadlo“ po zaplněných ulicích představil v roce 2001 Američan Dean Kamen. Díky tichému akumulátorovému pohonu, který neprodukuje žádné zplodiny, se mělo stát užitečným pomocníkem pošťáků, policistů či skladníků. Masivnímu rozšíření segwaye však bránila hlavně cena, která původně činila zhruba 5000 dolarů (118 tisíc korun).

Náročné bylo navíc i jeho používání, protože uživatel musel být při jízdě v určitém úhlu, aby se vozítko pohybovalo vpřed. Pokud se váha jezdce příliš posunula jiným směrem, mohlo se snadno vymknout kontrole a jezdec spadl. V některých městech, včetně Prahy, tak byla vozítka nakonec kvůli bezpečnosti zakázaná.

Ostatně o život při jízdě na segway přišel o britský milionář James Heselden, který firmu v roce 2009 koupil. Necelý rok po osudové transakci sjel na segwayi z útesu.

Segway proslavily i další nehody. V roce 2003 měl lehčí nehodu na tomto vozítku bývalý americký prezident George Bush mladší. V roce 2015 srazil jamajského sprintera Usaina Bolta kameraman na vozítku segway po jeho vítězství v Pekingu v běhu na 200 metrů. Bolt ale nebyl zraněn a později o nehodě vtipkoval.

V roce 2013 se novým majitelem firmy Segway stala společnost Summit Strategic Investments a o dva roky později ji koupila čínská Ninebot.

Prezidentka společnosti Judy Caiová v prohlášení uvedla, že za prvních deset let své existence segway ukázal, že je efektivním osobním vozítkem a získal si oblibu u turistů ve velkých městech Severní Ameriky, Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Blízkého východu. Loni se však na celkových výnosech firmy podílel méně než 1,5 procenty.

Společnost kvůli ukončení výroby propustí 21 zaměstnanců, dalších 12 si jich ponechá ve firmě dva měsíce až rok a pět jich zůstane v továrně v New Hampshire.

„Toto rozhodnutí nebylo lehké, a i když současná globální pandemie ovlivnila prodej a výrobu, nebyla rozhodujícím faktorem v našem rozhodnutí,“ dodala Caiová.

V roce 2017 firma Segway začala vyrábět elektrické koloběžky. Podle mnohých to bylo známkou toho, že dny původních vozítek Segway PT jsou sečteny, uvedla agentura AP.