Z pražského letiště odlétá 16 procent letadel se zpožděním

Pražské letiště

Pražské letiště Zdroj: Stepan Bruner, E15

Necelá šestina letů opouští pražské letiště se zpožděním To v průměru trvá do devíti minut, vyplývá ze statistik Letiště Václava Havla Praha za letošních deset měsíců. Podle letiště se zpoždění postupně snižuje a klesá i podíl zpožděných letů.

Velké procento zpožděných odletů do Prahy už přilétá zpožděných a nestihnou tento časový skluz během pobytu na letišti dohnat, řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Celkem jde o zhruba polovinu všech zpoždění. Dalšími důvody, které shodně postihují 15 procent zpožděných letů, jsou zpoždění vzniklá při odbavení cestujících a zpoždění z technických důvodů.

Zpožděním letů se zabýval i Ústavní soud, který řešil, zda mají cestující právo požadovat po dopravci odškodnění za zpoždění způsobené střetem letounu s ptákem. Ústavní soud vyhověl stížnosti společnosti Travel Service a nařídil opětovné projednání sporu o pětihodinové zpoždění u pražského obvodního soudu.

Zpožděné lety v Praze v posledních letech
Rok Podíl zpožděných letů Průměrná délka zpoždění
2010 23 procent 13,9 minuty
2011 18 procent 10,1 minuty
2012 14 procent 8,6 minuty
2013 17 procent 9,6 minuty
1-10/2014 16 procent 8,9 minuty

Ústavní soud ale nerozhodl, zda je dopravce za střet s ptákem odpovědný. Soudní dvůr EU dosud nepodal jasný výklad evropského nařízení o náhradách v podobných situacích, uvedl v odůvodnění Ústavní soud.

Zatímco u odletů letiště informace o zpoždění evidují a slouží jim jako podklady pro možná zlepšení, informace o zpoždění letadel při příletu neshromažďují.