Korean Air převezmou konkurenčního dopravce Asiana | E15.cz

Začíná konsolidace trhu? Korean Air převezmou konkurenčního dopravce Asiana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jihokorejské aerolinky Korean Air převezmou za 1,8 bilionu wonů (36 miliard korun) zadluženého domácího rivala Asiana Airlines. Jihokorejská letecká jednička tvrdí, že se tak dostane mezi deset největších leteckých společností na světě. Je to největší přeskupení sil v jihokorejském letectví od založení Asiany před olympijskými hrami v roce 1988 a první velké sloučení aerolinek od začátku koronavirové pandemie.

Korean Air hodlá krok financovat vydáním nových akcií za 2,5 bilionu wonů v příštím roce. Vznikne tak národní dopravce, který bude obsluhovat zhruba 60 procent mezinárodních spojů. Smlouvu ještě musí schválit dozorčí orgány.

Pro Asianu, která je jihokorejskou leteckou dvojkou, dohoda představuje záchranu poté, co se z jednání o jejím nákupu stáhl největší akcionář - společnost Kumho Industrial. Od září firma přežívala díky peněžní injekci od Korejské rozvojové banky (KDB).

Spojení má oběma leteckým společnostem pomoci vyhnout se osudu mnohých jiných světových aerolinek, které se kvůli koronavirovým leteckým omezením, uzavřeným hranicím a poklesu poptávky blíží bankrotu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah