Zakročte proti stávkám. Vlastník British Airways a Ryanairu zatlačí na Brusel | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zakročte proti stávkám. Vlastník British Airways a Ryanairu zatlačí na Brusel

Zakročte proti stávkám. Vlastník British Airways a Ryanairu zatlačí na Brusel
Boeing 777 aerolinek British Airways na letišti Heathrow
• 
ZDROJ: Kenneth Iwelumo - Creative Commons

ČTK

Společnost AG, vlastník British Airways, a nízkonákladové aerolinky Ryanair se chystají předložit Evropské komisi stížnost na stávky v letecké přepravě, kvůli nimž bylo letos zrušeno už 5000 letů. Společnosti v připravovaném materiálu zdůrazňují, že stávky dospěly do kritického bodu, kdy podkopávají principy volné přepravy zboží a služeb.

Stížnost aerolinek míří na Francii. Tvrdí, že stávky omezují základní práva evropských občanů a že musí existovat rovnováha mezi těmito právy a podmíněným právem na stávku. Šéf společnosti Ryanair Michael O'Leary kritizoval EK a evropské vlády za "letargii a nečinnost" a vyzval je, aby urychleně přijaly rázná opatření k zajištění plynulého letového provozu.

Šéf IAG Willie Walsh prohlásil, že stávky "ničí evropskou leteckou dopravu a mají obrovský dopad na spotřebitele". Pro leteckou dopravu jsou podle něho mnohem větší hrozbou než růst cen pohonných hmot.

Evropská agentura pro řízení letového provozu Eurocontrol odhaduje, že celkové zpoždění v minutách letos stoupne oproti roku 2017 o 53 procent na 14,3 milionu minut. Podle zprávy společnosti PriceWaterhouseCoopers stávky v řízení letového provozu v letech 2010 až 2015 vyústily ve ztráty na hrubém hospodářském produktu ve výši 10,4 miliardy eur (369 miliard korun), napsal list Financial Times.

Šetříme, kde to není vidět, říká ředitel Emirates Airline pro Česko Bořivoj Trejbal
Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!