Změny na drahách pokračují. Vláda vymění i řídící výbor | E15.cz

Změny na drahách pokračují. Vláda vymění i řídící výbor

Změny na drahách pokračují. Vláda vymění i řídící výbor
Lokomotiva řady 1216 Taurus, první v korporátním designu ČD
• 

Jan Šindelář

Po výměně představenstva a generálního ředitele projde personálním zemětřesením i nejvyšší orgán Českých drah, kterým je řídící výbor. Jak na dotaz serveru E15.cz řekl první náměstek ministra dopravy Milan Feranec, příslušný materiál se zítra dostane na stůl ministrům při jednání vlády.

Milan Feranec, který na jednání vlády bude zastupovat svého ministra Antonína Prachaře (ANO), podrobnosti odmítl před samotným jednáním sdělit, podle informací serveru E15.cz se ale má ze sedmičlenného výboru poroučet hned pět lidí.

Zmizí předseda a donedávna ministerský náměstek na dopravě Lukáš Hampl, další zástupce ministerstva dopravy Zbyněk Šolc, šéfka kabinetu ministerstva financí Veronika Kramaříková, zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Petr Pelech a bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Michal Janeba.

Přežít mají podle dostupných informací pouze dva dnešní členové řidícího výboru, plukovník Richard Vítek za obranu a ředitel odboru infrastruktury MD Josef Kubovský. Za ministerstvo dopravy je v nejvyšším orgánu ČD doplní oba noví náměstci Karel Dobeš a Kamil Rudolecký, první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, náměstek z MPO Jiří Havlíček a zástupce MMR Vladislav Koval.

Na řadě je dozorčí rada

Je přitom možné, že vláda počká na návrat Prachaře a výměnu o týden odloží. Řidící výbor ČD plní funkci valné hromady a hájí zájmy akcionáře, tedy státu. Mimo jiné volí a odvolává členy dozorčí rady, kterou zřejmě v brzku taktéž čeká výrazná obměna. Překvapením je absence Ferance v navrženém řidícím výboru, neboť dosud bývalo zvykem, že první náměstek ministra dopravy výboru předsedá.

Takto se předsedou stane Dobeš, který je známý především ze svého působení na postu vládního zmocněnce pro systém Galileo. Feranec se s největší pravděpodobností stane členem „nové“ dozorčí rady. Dráhy se už minulý týden dočkaly nového generálního ředitele. Po půl roce skončil Dalibor Zelený, nahradil ho někdejší manažer Agrofertu Daniel Kurucz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!