Důvěra v českou ekonomiku klesla. Žádná katastrofa, shodují se analytici | E15.cz

Důvěra v českou ekonomiku klesla. Žádná katastrofa, shodují se analytici

Důvěra v českou ekonomiku
Důvěra v českou ekonomiku
• 
ZDROJ: CSU

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celková důvěra v českou ekonomiku v červenci poprvé po roce klesla. S důvěrou šetří především podnikatelský sektor, oproti tomu spotřebitelé jsou o něco opmitističtější. O žádný zvrat se nejedná, uklidňují analytici.

„Pokles důvěry není nijak dramatický a neznamená obrat dosavadního pozitivního trendu ekonomiky,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Souhrný ukazatel důvěry se oproti červnu snížil o 0,7 bodu na 7,6 bodu, uvedl Český statistický úřad.

Pokles důvěry podnikatelů se týká především průmyslu, kde ovšem panuje stabilně dobrá nálada. Horší to ale bude s příštími měsíci, jak upozorňuje analytik Dufek. „Očekávání na příští měsíce nejsou až tak vysoká, jako byla ještě nedávno. Důvodem je nejspíš fakt, že je jen velmi obtížné udržet silné tempo růstu, kterého průmysl dosahoval v první polovině roku, zvláště když poptávka se stále ještě dostatečně nezotavila“, uvedl Dufek.

„Zveřejněná čísla naznačují, že se na průmysl nelze spoléhat jako na výrazného tahouna české ekonomiky,“ potvrzuje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. „Takový stav je konsistentní s tím, co je vidět v eurozóně. Tamní průmysl rovněž zpomaluje svůj růst, na obzoru se ale nerýsuje žádná katastrofa,“ doplnil.

Důvěra v českou ekonomiku Autor: CSU

Analytici: Důvěra ve stavebnictví sice roste, ale kvůli nedostatku zakázek je stále slabá

Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila ve stavebnictví. Zde ale ukazatel zůstává i nadále hluboko v záporných hodnotách. „Stále chybí zakázky, a tak důvěra stavebních firem zůstává extrémně slabá, i když je přece jen vyšší než loni,“ komentoval situaci ve stavebnictví analytik Dufek.

Mírný nárůst eviduje ČSÚ také v obchodě. Důvěra obchodníků v červenci vzrostla o 1,6 bodu na 15,3 bodu, v příštích třech měsících očekávají zlepšení ekonomické situace. „Obchod je v kondici srovatelné s rokem 2011, tedy nejlepší za 5 let,“ doplnil Sobíšek.

Salda indikátorů důvěry:
Ukazatel červenec 2014 červen 2014 červenec 2013
Podnikatelé celkem 10,1 11,1 0,9
Průmysl -36,5 3,3 -7,7
Stavebnictví -36,5 -37,0 -48,0
Obchod 15,3 13,7 6,0
Služby 27,7 29,0 19,7
Spotřebitelé -2,3 -2,8 -20,5
Souhrnný indikátor 7,6 8,3 -3,4

V oboru služeb se ukazatel důvěry snížil o 1,3 bodu na 27,7 bodu, firmy v oboru hodnotí jako mírně horší ekonomickou situaci i poptávku.

Optimističtěji se na vývoj ekonomiky dívají spotřebitelé. Už se tolik nebojí o práci, o poznání více se však obávají zhoršení celkové ekonomické situace v příštím roce. V porovnání s červnem se po setrvalejším poklesu v minulých měsících zvýšily obavy spotřebitelů z růstu cen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.