Ekonomika poroste o čtyři procenta. Pomůže levná ropa, tvrdí ministerstvo | E15.cz

Ekonomika poroste o čtyři procenta. Pomůže levná ropa, tvrdí ministerstvo

výroba, Tatra, továrna, průmysl
výroba, Tatra, továrna, průmysl
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,9 procenta. Ještě v dubnu počítal úřad s letošním růstem „jen“ o 2,7 procenta. Důvodem je překvapivý meziroční růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o čtyři procenta. Nezaměstnanost se má pohybovat kolem 5,5 procenta. Podle ekonoma UniCredit Pavla Sobíška míra nezaměstnanosti začíná narážet na přirozenou hranici, a proto se nebude snižovat výrazněji.

Loni HDP vzrostl o dvě procenta. Pro příští rok ministerstvo nechalo odhad růstu na 2,5 procenta. „Očekáváme, že v průběhu roku 2015 bude ekonomika stimulována několika jednorázovými faktory. Jde zaprvé o významně nižší ceny ropy. Jako další pozitivní faktor působí čerpání prostředků z fondů EU. V roce 2016 by měly uvedené jednorázové faktory odeznít a ekonomický růst by měl odrážet normální podmínky a možnosti české ekonomiky,“ uvedl úřad.

Ekonom UniCredit Pavel Sobíšek upozornil na „neobvyklou skutečnost, že je letošní růst HDP předpokládaný nad červnovým rozpětím odhadů trhu. MF si zjevně slibuje víc než jiní od investic státu a podpory ze strany fondů EU.“ Podle ministerstva by čerpání peněz z fondů EU mělo letos přinést k růstu HDP 0,6 procentního bodu.

Jak se odhadovaný trend projeví na vývoji počtu lidí bez práce? „Ministerstvo předpokládá zvýšení zaměstnanosti v ekonomice, aniž by toto mělo vliv na míru nezaměstnanosti. To svědčí o úvaze, že bude míra nezaměstnanosti již narážet na svou přirozenou hranici a poptávku po pracovní síle bude nutné řešit zvýšením angažmá zahraničních pracovníků,“ usuzuje Sobíšek.

Míra nezaměstnanosti by měla i podle nové prognózy letos činit 5,7 procenta a příští rok 5,5 procenta.

Odhad růstu HDPAutor: mfcr

Letos MF očekává mírný pokles deficitu veřejných financí na 1,9 procenta HDP z loňských dvou procent. „Na příjmové straně by mělo dojít k opětovnému skokovému navýšení výnosu daně z tabákových výrobků a také inkaso DPH by se i přes zavedení druhé snížené sazby na vybrané skupiny komodit mělo vyvíjet příznivě.

O více než tři procenta by mělo vzrůst inkaso přímých daní, které bude podobně jako v roce 2014 taženo především výnosem daně z příjmů právnických osob,“ uvádí prognóza.

Česká národní banka zveřejní novou prognózu příští týden. V té aktuální z května počítá s letošním růstem ekonomiky o 2,6 procenta a pro příští rok o 3,2 procenta.

Díky rychlému růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí již řada institucí v poslední době odhady vylepšila. Například podle České spořitelny by letos hrubý domácí produkt měl stoupnout až o 3,7 procenta. HSBC Banka v nedávném odhadu počítá letos s růstem HDP o 3,4 procenta a UniCredit Bank v červnové prognóze předpověděla letošní růst na 3,8 procenta.

Odhad vývoje reálné mzdyAutor: mfcr

Ministerstvo zvýšilo i odhad vývoje průměrné inflace v letošním roce na 0,5 procenta z dubnových 0,3 procenta. Pro rok 2016 nadále počítá s průměrnou inflací 1,5 procenta.

Výrazný růst ekonomiky v prvním čtvrtletí byl způsobem vlivem jednorázových faktorů, podotklo MF. Těmi byly nedokončené investice, které jsou do doby jejich dokončení uváděny jako přírůstek zásob.

Dále šlo o omezení doby prodeje tabákových výrobků se starým kolkem do konce února 2015, takže prodejci museli doplnit zásoby tabákových výrobků z nové výroby roku 2015 s novým kolkem.

Tím se zvýšil v prvním čtvrtletí výnos daně z tabákových výrobků. „Struktura růstu HDP v 1. čtvrtletí tak ukazuje, že velká část zvýšení reálného výkonu ekonomiky byla dána investicemi a zásobami, které primárně neovlivňují daňový výnos,“ upozornilo MF.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah