Ekonomika rostla proti odhadům ještě rychleji, meziročně o 4,6 procenta | E15.cz

Ekonomika rostla proti odhadům ještě rychleji, meziročně o 4,6 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kotatko Jiri/Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká ekonomika rostla v letošním 2. čtvrtletí rychleji, než se odhadovalo. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 4,6 procenta a proti 1. čtvrtletí o 1,1 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Zpřesnil tak svůj srpnový odhad, podle kterého ekonomika meziročně stoupla o 4,4 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento.

Ziskovost podniků ve druhém čtvrtletí vzrostla na 50 procent, což je o 0,3 procentního bodu více než před rokem. „Pohybovala se tak již na úrovni předkrizových hodnot,“ uvedl ČSÚ. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,3 procenta, růst reálných příjmů byl ještě o desetinu procentního bodu vyšší.

„Česká ekonomika potvrzuje svou dobrou výkonnost a její růst je nejrychlejší v Evropské unii,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Upozornil ovšem, že za tímto růstem jsou jednorázové faktory.

Jde o zrychlené čerpání prostředků z evropských fondů a změnu v pravidlech ohledně spotřební daně z tabáku, která účetně přesunula část loňského HDP do letošního. „Pro letošní rok, proto počítáme s růstem o 4,5 procenta. Příští rok by měly výrazně zpomalit investice a růst se podle našeho odhadu sníží na 2,7 procenta,“ dodal.

Přechodné efekty

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že z členských či partnerských zemí organizace OECD se dařilo lépe hlavně rozvíjejícím se trhům v Indii, Číně a Indonésii. Výsledek české ekonomiky je i podle něj do určité míry výsledkem přechodných efektů. „Nelze tak sázet na udržení současných měr růstu i v příštím roce,“ dodal.

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele byl ve 2. čtvrtletí 21960 korun, z toho 3700 korun tvořily individuální služby a zboží od vládních a neziskových institucí. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele byla 20 333 korun.
Míra úspor 10,2 procenta byla o půl procentního bodu vyšší než před rokem. Míra investic u domácností meziročně poklesla na 6,9 procenta, u nefinančních podniků naopak vzrostla 30,5 procenta.

Graphical visualization of Cz GDP Annual Growth Rate

Průmyslová výroba zrychlila ve druhém čtvrtletí o 8,1 procenta. „Dobře si stojí také maloobchodní tržby, které se ani v jenom měsíci nedostaly pod 5 procent a v neposlední řadě je to stále klesající nezaměstnanost a stále rostoucí počet volných pracovních míst. Ekonomika je tedy schopna nová místa vytvářet. V tomto ohledu se dostáváme do předkrizových let,“ myslí si analytik finanční skupiny Citfin Tomáš Volf.

Podle Volfa k růstu přispívá také Česká národní banka. Ta drží svými intervencemi českou měnu na úrovni 27 korun za euro, čímž podporuje domácí exportéry.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah