Ekonomika se loni vrátila k růstu, odhadují analytici | E15.cz

Ekonomika se loni vrátila k růstu, odhadují analytici

Ekonomika se loni vrátila k růstu, odhadují analytici
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česká ekonomika loni rostla podle odhadů analytiků o zhruba 2,3 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí očekávají ekonomové meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,9 procenta a mezičtvrtletní růst o zhruba 0,5 procenta. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za 4. čtvrtletí v pátek 13. února.

V loňském třetím čtvrtletí ekonomika vzrostla meziročně o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. „Odhadovaný růst za čtvrté čtvrtletí je nižší, což je však zapříčiněno vyšší srovnávací základnou z konce roku 2013, kdy ekonomická aktivita již začala zrychlovat,“ upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Za celý rok 2013 ekonomika klesla o 0,7 procenta.

„V posledním čtvrtletí minulého roku se ekonomická aktivita vyvíjela úspěšně a ukazatele z reálné ekonomiky vesměs předčily očekávání,“ uvedl dále Seidler. Za celý rok 2014 by tak podle něj měl HDP vzrůst o 2,3 procenta a mělo by tak jít o nejvyšší růst HDP od roku 2008.

Meziroční růst českého HDP

„Podle naší prognózy by oživení mělo pokračovat i během letošního a příštího roku. Ekonomiku totiž podporuje domácí měnová i fiskální politika a propad cen ropy,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda uvedl, že hospodářský útlum v eurozóně a v Německu zřejmě nakonec nebyl tak hluboký, jak předpokládaly některé pesimističtější scénáře. Český zahraniční obchod se podle něj také relativně dobře vyrovnal s ekonomickými škodami způsobenými rusko-ukrajinským konfliktem.

„Naopak příznivěji, než se obecně čekalo, se ve čtvrtém čtvrtletí vyvíjely - a dosud vyvíjejí - ceny ropy na světových trzích, které zásadně zlevňují pohonné hmoty a průmyslové vstupy,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!