Ekonomové letos očekávají silnější růst, pomáhají jednorázové vlivy | E15.cz

Ekonomové letos očekávají silnější růst, pomáhají jednorázové vlivy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní rok bude pro domácí ekonomiku úspěšnější, než se čekalo. Shodují se na tom domácí ekonomové, kteří po revidovaném údaji statistiků o čtvrtletním růstu přepisují své celoroční odhady směrem vzhůru.

Česko by tak mohlo povyrůst tempem výrazně převyšujícím čtyři procenta. V příštím roce však podle odborníků čeká domácí ekonomiku konjunkturální střízlivění, růstové tempo prý bude takřka poloviční.

„Vzhledem ke zpřesnění čísel o růstu ekonomiky i vývoji na úvěrovém trhu potvrzujícím sílící investiční aktivitu podniků budeme patrně dále zvyšovat odhad růstu HDP pro tento rok, a to nad čtyři procenta,“ uvádí hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Celoroční růst 4,3 procenta očekávají experti České spořitelny, ještě o tři desetiny procenta výše míří aktualizovaný odhad analytiků Consequ.

4,3% tempem poroste letos tuzemská ekonomika podle expertů České spořitelny

Český statistický úřad včera zvýšil svůj odhad meziročního růstu ve druhém čtvrtletí z 4,4 na 4,6 procenta, Česko tak zažilo nejúspěšnější kvartál od konce roku 2007. Rekordnímu skóre ekonomiky pomohly jednorázové vlivy.

„Z poloviny se na celkových investicích v ekonomice podílely budovy a stavby, což lze do značné míry přičíst veřejnému sektoru snažícímu se skrze urychlenou výstavbu a rekonstrukce infrastruktury dočerpat prostředky z unijních fondů,“ soudí analytik ČSOB Petr Dufek.

Projevila se rovněž změna v pravidlech týkajících se spotřební daně z tabáku, která účetně přesunula část loňského HDP do letošního. Příští rok tak bude ve znamení ochlazení. „Růstové tempo podle nás v příštím roce zpomalí na 2,5 procenta,“ míní analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

Šest příček konkurenceschopnosti
Česko letos v makroekonomické konkurenceschopnosti států obsadilo 31. místo ze 140 srovnávaných ekonomik. V meziročním srovnání se tak posunulo o šest příček vzhůru, ukázala Zpráva o globální konkurenceschopnosti švýcarské neziskové organizace Světové ekonomické fórum.

Česko zaznamenalo druhý posun v řadě, před rokem 2013 však vykázalo čtyři propady po sobě. Celkem u deseti pilířů z dvanácti vykázalo Česko lepší výsledek než v loňském roce.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah