Evropské a americké akcie ovládl optimismus, naopak klesá cena ropy

Ranní přehled podle Bloombergu

Ranní přehled podle Bloombergu Zdroj: E15.cz

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Johnson v ohrožení 

Na jednotce intenzivní péče zůstává britský premiér Boris Johnson, který byl pozitivně testován na onemocnění Covid-19. Některé zdroje uvedly, že se stav premiéra Velké Británie nijak zvlášť nemění a situace tak zůstává i nadále velmi napjatá. Johnson přiznal nákazu novým typem koronaviru na konci března. 

Akcie sílí v Americe...

Výrazné zpevnění vykázaly americké akcie. Hned tři hlavní akciové indexy připsaly přes sedm procent. Naději vyvolal mezidenní pokles počtu obětí nemoci Covid-19 v New Yorku. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 7,73 procenta. Širší index S&P 500 vzrostl o 7,03 procenta a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 7,33 procenta.

...i v Evropě

Také evropské akciové trhy mají za sebou dobrý den. Stejně jako v USA byla optimistická nálada vyvolána zprávou o tom, že se na Starém kontinentě nárůst počtu obětí nemoci covid-19 zpomalil a tudíž že zavedené restrikce se budou postupně uvolňovat. Panevropský akciový index STOXX 600 si připsal 3,73 procenta. Nejvíce rostly akcie automobilového průmyslu a cestovního ruchu. Německý akciový index DAX má za sebou nejlepší seanci za dva týdny. Stoupl o 5,77 bodu. Index pařížské burzy CAC 40 se zvýšil o 4,61 procenta. Index milánské burzy FTSE/MIB vzrostl o čtyři procenta na. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 3,08 procenta.

Ropa klesá

Poklesem zahájily nový týden ceny ropy. Hlavně proto, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenci odložili setkání, jehož cílem je vyřešení rostoucích nadměrných dodávek ropy na trhy v době, kdy koronavirus prudce snižuje poptávku. Zhoršené náladě také nepomohla zpráva o růstu zásob v USA. Cena severomořské ropy Brent klesla o 3,6 procenta na 32,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 4,7 procenta na 27 dolarů za barel.